Nystartat 170L

#1 - 9 januari 2010 10:15
Hej.

Jag startade upp ett 170L Juwel Panorama strax innan jul. Detta blir mitt första akvarium efter nästan 15 år av reptilhållning.

Akvariet är tänkt att husera några Colomesus asellus först och främst, och sen ett rejält städningsteam som kan hålla efter de (enligt vad jag läst) lite burdusa bordsskicket som kulorna har.

Akvariet har haft en nitrit-topp efter jag skaffade 2 ancistrus och även 2 ökengobis, men nitriten minskar nu för varje mätning(har använt nitrivec). Jag är fortfarande inte nöjd med PH-värdet, men även de sjunker från 8.5 som det var när jag först startade. Ligger nu på nånstans mellan 8.0-7.5.

Det har börjat dyka upp en del alger, håralger har jag i min amatörmässiga identifiering kommit fram till. Detta verkar inte vara så oroande, så det känns bra.

Jag funderar nu på vilka fiskar som hade passat bäst som "lokalvårdare", kanske nån mer ancistrus men sen är jag helt öppen för förslag.
Jag hade gärna haft nån form av stimfisk också, som dessutom inte är supervanlig. Jag är inte ute efter ett kar som ser ut som alla andras.

Jag tänkte använda denna tråd för att kunna ställa löpande frågor.
#2 - 9 januari 2010 10:28
Välkommen till detta forum! Ser att det är din första post.


Dessa små kulfiskar kommer inte att skräpa ned så farligt. Mata inte för mycket bara. de äter mycket animailskt protein och det räcker länge, dvs det är långsam energi. Om du bara har dessa kan jag tänka mig att du bara matar med mysis eller liknande 2 ggr per vecka.
Även gobys tycker om animalisk föde såsom mysis-rester, de kan inte ta hel mysis tror jag. gobys äter iofs mindre per gång så du kanske skulle mata lite tätare.

Sitter algerna som små grå tofsar på rutan skulle jag gissa på kiselalger om det är stora bruna tofsar på bladsluten eller kanter på rötter är det antagligen tofsalger, men jag är riktigt dålig på alger.

Om du har en stimfisk bör det vara en som gömmer sig på natten eftersom kulfisken jagar i gryning/skymning och om du har en tetra som bara flyter omkring på morgonen finns risk att den blir biten innan det vaknat ordentligt. Du kanske skulle ha någon ovanligt corydoras som stimmar på botten och gömmer sig för natten?
#3 - 9 januari 2010 10:40
Tack så mkt för välkomnandet!

Algerna är, precis som du säger bruna tofsar på bladsluten. Är detta en algtyp jag behöver oroa mig för?

Corydoras var ett bra tips, ska kolla upp vad de finns för arter!


Jag har i dagsläget försökt mata gobisarna med röda mygglarver, med blandat resultat(hanen har ätit, men honan har jag inte sett äta). De har bara varit i karet några få dagar nu.
#4 - 9 januari 2010 10:51
Dessa tofsalger kan vara snygga annars älskar siamesiska algätare dessa mendå får du in den arten i akvariet. Du bör ha 3st minst. Jag tycker de är bra algätare och stör inte så mycket. Jag skulle säga att det är värt att ha dessa, men jag har själv valt att inte ha dem i mitt SA akvarium då jag tycker de blir för otypiska där.

Röda mygg är ingen bra mat om du inte vill stimulera till att de äter eller till lek. Annars är vita mygg nyttigare. Gobysar brukar äta lite när de själv vill och inte när man matar.
#5 - 9 januari 2010 12:24
Jag håller med dig om att algerna kan vara ganska snygga, lite alger kan väl dessutom få bort de sterila utseendet som jag inte gillar.

Siamensis har jag tittat lite på sen innan, de är snygga och i kombination med funktionaliteten ligger dom bra till faktiskt. Jag har ju redan brutit mot "regeln" om att inte blanda för mkt mellan kontinenter med gobisarna, så det blir inget problem.

De röda mygglarverna har jag matat med just av anledningen till att stimulera dem till att äta. Fick detta tipset i djuraffären.
#6 - 9 januari 2010 13:26
Det får aldrig vara för enkelt tydligen....

Har som jag skrev innan vart lite orolig för min gobihona, hon har inte velat äta, medans hanen har ätit nån gång.

Nu för en stund sen hittar jag gobihonan död, och hanen såg mycket risig ut. Jag tittar närmare på den döda honan och ser små vita prickar över kroppen. Kan detta va de fruktade vita prickarna tro? Efter lite googlande hittar jag bild (http://www.dammtrivsel.se/Portals/0/Bilder/Produkter/Foder%20och%20medicin/sjuk%20fisk%20bild.jpg) och visst stämmer det in exakt på prickarna på mina gobis. Jag tog beslutet att avliva hanen eftersom den knappt reagerade när jag plockade upp den med håven.

Ok, detta ska väl kunna lösas. Jag köpte mitt akvarium begagnat och fick med två preparat.

Det ena heter Ektozon och det andra heter Protozin, vilket av detta är mest effektivt?
#7 - 9 januari 2010 15:30
ektozon används till att förhindra om t.ex fisken har ett sår så att det inte bildas svamp.

protozinet är en medicin som tar de flesta sjukdomar, så som vita prick (tror jag), läs gärna bruksanvisningen om det kom med någon.
#8 - 9 januari 2010 15:38
Jag läste bruksanvisningen på båda och påbörjade behandling med protozinet!
#9 - 9 januari 2010 15:44
MTJ skrev:
Jag läste bruksanvisningen på båda och påbörjade behandling med protozinet!


hur ser dina ancistrusar ut, ser de bra ut?
hoppas att behandlingen går bra!
#10 - 9 januari 2010 15:49
macke_fisk skrev:
hur ser dina ancistrusar ut, ser de bra ut?

hoppas att behandlingen går bra!


Tyvärr har dessa också prickar, inte i samma utsträckning som gobisarna dock!
#11 - 9 januari 2010 15:59
okej, tur att det inte ha gått lika långt där då! hoppas att de blir bättre och vänta med fiskköp ett tag och håll koll på dina ancistrusar så att de inte blir sämre.
#12 - 9 januari 2010 17:06
Japp, får hålla koll. Nu hoppas jag nästan att inte mina kulfiskar kommer i veckan. Jämna plågor ;)
#13 - 10 januari 2010 10:05
Jag försöker för min egen del luska fram var de vita prickarna kommer ifrån. Gobisarna köpte jag förra måndagen, och honan dog igår Lördag. Är det då rimligast att de hade parasiterna redan innan de kom till mig? Eller kan de gå så fort?
#14 - 10 januari 2010 11:26
Det kan gå fort, men jag tror att de kommer via fiskinköp och inte att de uppstår spontant i ett akvarium.

Jag fick detta en gång efter fiskinköp och körde då med punktol. Kvällen efter behandling var alla friska. Ingen dog.
#15 - 10 januari 2010 13:20
Dre skrev:
Det kan gå fort, men jag tror att de kommer via fiskinköp och inte att de uppstår spontant i ett akvarium.

Om det inte uppstår spontant i ett akvarium hur ska det då kunna uppstå där man köper fisken;) I alla akvarier finns saker som kan göra fiskar sjuka men vid nyinköp och vid slarv med vattenbyten och dåliga filter mm. så kan fisken bli försvagad och mottaglig för sådant den normalt kan stå emot!
#16 - 10 januari 2010 16:05
Det är väl som förskylning alltid finns någon fisk som är sjuk och kommer en sådan in i en akvariebutik så sprids det där och sedan få rman hem en smittad fisk.
#17 - 10 januari 2010 16:17
Det jag ville få fram med min frågeställning var om man kunde se från vilken butik det kom ifrån, då mina ancistrus kommer från en och gobisarna från en annan. Att gobisarna dör efter 5 dagar skulle kanske kunna berätta att dessa redan sen innan hade parasiterna, och att de i sin tur har smittat ancistrusarna, och inte tvärtom.

Det börjar ploppa upp en del snäckor i akvariet, vilket glädjer mig med tanke på att de blir förhoppningsvis colomesus asellus som får detta som lite extra tilltugg.
#18 - 11 februari 2010 06:18
Vita prick och andra sjukdomar ligger ofta latent hos fiskar och vid stress kan sjukdomen utlösas. Stress såsom snabbt kallare vatten, håvning och flytt osv. brukar vara en delorsak.
Vita prick är ganska lättbotad sjukdom som dock kan kräva några behandlingar för att helt bli av med sjukdomen i karet, men det gäller då även att se den i ett ganska tidigt stadium då den är lättare att bota.
Det är svårt att säga vilka/vem som är boven i dramat, men de fiskar som är värst drabbade skulle jag nog sätta en slant på;). Ancistrus är nog den fisken som är tåligast mot sjukdomen i ditt kar...

Och alltid kul att se en ny Varbergare på forumet:)!
Bilagor:
#19 - 11 februari 2010 13:58
Det finns många diskutioner om sjukdomar och alla är uppenbarligen inte överens så jag kan bara tala för mig själv då jag konstaterat att jag endast fått vita prick vid inköp av fisk och de inköpta har varit de som varit sjukast och därmed antagligen källan. I samtliga fall har fisk affären senare medgivit att de haft problem med vita prick och medicinerat hela gänget. Väldigt lite statistik dock, 2 egna tillfällen och 2 från vänner med samma situation.

Hur som hellst, finns några uppdateringar med bvilder på detta akvarium med kulor?
#20 - 11 februari 2010 15:17
Akvariet har bytat form, eller snarare det tog en annan form.

Behandlingen för vitaprick gick finfint och har sen dess inte sett några fler.

Jag väntade några veckor och har nu fyllt akvariumet med 2.2 sajicaciklid. 1.1 VF fjärilar och ett stim dolkstyngstetror. Det kanske gick i snabbaste laget , men verkar ha gått bra då fiskarna visar (vad jag tror givetvis) ett friskt beteende(Ingen ny nitrittopp). Ett av sajicaparen har putsat och flyttat bort lite grus från under en kokosnötshalva så jag antar att de är lek på G.

Kulorna hoppar jag över denna gången, jag tycker det är grymt fina djur men vill inte ha ett sådant rovdjur i akvariet som med sannolikhet äter upp allt va eventuella yngel heter :)

Har gjort 3 vattenbyten sen jag startade upp de hela, göder me carbo och profito. Växterna exploderar och snart blir det nästan för mycket grönt. :)

Bilder är de dåligt med just nu, har enbart en risig mobilkamera och då känns det som att jag lika gärna kan måla en bild i paint ;)
#21 - 11 februari 2010 17:12
Jag tar med mig kameran när jag kommer så det blir lite bilder i tråden:)!
#22 - 11 februari 2010 17:19
ansjo skrev:
Jag tar med mig kameran när jag kommer så det blir lite bilder i tråden:)!


Det låter fint! ;)
#23 - 12 februari 2010 09:04
Igår kväll precis innan jag skulle gå och lägga mig, gick jag förbi akvariet och ser en droppe rinna ner för rutan. Panik direkt. Tittade närmare med ficklampa för att försöka lista ur om det var så att hela skiten höll på att spricka. Hann måla upp massa scenarion i huvudet där.
Det var liksom i överkant som de gick igenom vatten, jag kunde känna med fingret att det blev lite blött när jag höll mot kanten, men jag såg även att det var några cm för mycket vatten i akvariet. Tömde bort ungefär 4L och torkade bort dropparna, och somnade med lite oro i kroppen, men nu imorse så hade de inte kommit någon ny droppe så jag tror helt enkelt det var så att de var lite för mycket vatten i akvariet, och att nivån hade stigit upp ovanför glaset och in på den övre plastramen som Juwel-karen har(mitt iaf).

Phew.
#24 - 13 februari 2010 12:58
Jag har lite funderingar kring mina fiskval.

När jag köpte mina sajica så kunde jag ju givetvis enligt butiken ha 4 st av dessa i mitt 170L. När jag senare kom hem och läste lite extra om dom, insåg jag att mitt kar är för litet för fyra st. Hursomhaver så leker de ena paret och då skulle man kanske, i framtiden plocka byta bort de andra paret. Dels för att ge plats för något annat o skapa mer område för revir för någon annan art. Jag hade gärna haft kvar ett av paren då jag tycker att det är en grymt läcker fisk.

Sen till mitt val av dolkstyngstetra, det är en rätt fin fisk men dom är ju också rätt stora, jag har 9 st. Fick dessa till ett fantastiskt pris har jag insett i efterhand, då Åleds tar 450kr för 10st. Jag gav 100kr för mina 9. Kanske skulle man kunna byta in dessa mot ett stim av en mindre tetra, rödmun tex?
Vad tror ni om dessa funderingar?

De VF fjärilscikliderna jag köpte hade rätt tråkiga färger när jag köpte dem för några dagar sen, men detta har redan ändrats. De har börjat gnida sig lite lätt mot varandra och det känns som ett sunt beteende?

Ancistrus är ju en fin art, men de har vad jag läst mig till, ett försmak för rom och dessa komplicerar ju eventuell uppfödning av mina ciklider. Finns det några L-malar som inte blir så stora, inte är göbbadyra och dessutom låter rom o yngel vara?
#25 - 14 februari 2010 10:25
Ingen med tankar? [:-111]
#26 - 14 februari 2010 11:31
Svårt att råda vad du ska göra, men det som du råkat ut för är du inte ensam om;). När man haft akvariet ett tag ser man vad som är bra och inte bra, och har du en gång börjat fundera på at byta ut fisken för att få mer harmoni i karet är det bara att köra på...om du blir av med fisken på ett bra sätt dvs;).
#27 - 14 februari 2010 16:02
Ja precis, nån nedspolning i toaletten kommer det aldrig bli tal om, om inte fisken är död dvs. Det är inbyte eller liknande som isåfall skulle vara på tal, men som sagt är detta funderingar och inget jag ska göra de kommande veckorna/månaderna. :)

Det finns verkligen mycket att välja på och de är svårt att inte få beslutsångest. Men o andra sidan har jag redan börjat måtta upp var jag kan ha kar här i övriga huset ;)
#28 - 17 februari 2010 19:56
Var inne och pratade med djuraffären där jag köpte Sajica och de sa att jag absolut fick byta in ena paret mot något annat, sånt gillar jag. Såg att de hade fått en laddning kakaduaciklid så ett par eller trio sådana är kanske ett alternativ.
#29 - 17 februari 2010 22:27
Ja då har du något kul att fundera på:)...
#30 - 19 februari 2010 16:25
Bytade in mot ett till par fjärilar. Nu har jag ett par odlade och ett par VF. Hanarna hade lite muck första timman, då jag satt klistrad framför glaset. Nu har de lugnat ner sig lite och håller sig på sin sida. Mitt kvarvarande sajicapar har nog övergett sin första lekplats och valt en annan kokosnöt. Så hanen flyttade alla småstenar i onödan, stackarn. :)


Jag kanske borde göra en projekttråd istället. Istället för denna löpande information. Men för en projekttråd behövs det ju bilder. Ska se vad jag kan skrapa fram för kamera.
#31 - 19 februari 2010 16:39
MTJ skrev:
Bytade in mot ett till par fjärilar. Nu har jag ett par odlade och ett par VF. Hanarna hade lite muck första timman, då jag satt klistrad framför glaset. Nu har de lugnat ner sig lite och håller sig på sin sida. Mitt kvarvarande sajicapar har nog övergett sin första lekplats och valt en annan kokosnöt. Så hanen flyttade alla småstenar i onödan, stackarn. :)





Jag kanske borde göra en projekttråd istället. Istället för denna löpande information. Men för en projekttråd behövs det ju bilder. Ska se vad jag kan skrapa fram för kamera.

Projekttråd är inte fel, och då behöver man inte hålla sig så snävt i sina ramar som en mer specifik tråd om mitt första kar:). Bilder kan du länka från tex www.photobucket.com eller liknande sidor, du måste vara Guldmedlem för att lägga in bilderna direkt i trådarna:).
Bilagor:











Annons