Hej!
Är just hemkommen efter ett impulsköp av en Alba Pleco. Är det någon som vet vilket L-nummer den har? Det finns en bild på min zoon om det är till nån hjälp!
Det är en Chaestostoma i alla fall men en bättre och tydligare bild behövs för att avgöra art/L-nr...att det finns någon som kallas Alba bland dessa har jag aldrig hört förut.
Hmm! Måste ju tyvärr erkänna att den liknar malen ni hittade. Typiskt att det inte skulle funka med tempen,jag som ALLTID brukar kolla upp vad det är för fisk och vad den kräver...jaja, vi får väl hoppas att den överlever!
Tack för hjälpen
Nu är det inte alla Chaetostoma arter som kommer från kallare floder utan en del arter kommer även från lägra belägna och varmare floder som många andra av våra fiskar, så vet du inte säkert vilken art du har så vet du inte heller om de föredrar kallare eller varmare vatten.