Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Nyckelhålsciklid spårlöst försvunen!

Arkiverad tråd – read-only.

Jag hade 2 nyckelhålsciklider tillsammans med lite svärdbärare, platy, black mollys och dariobotior. De var störst i akvariet. Sov borta en natt och matade dem lite snabbt innan jag stack. Upptäckte igår när jag var tillbaka att den ena fattades. Kan inte hitta den någonstanns! Har den dött och blivit uppäten?? Den har inte verkat sjuk alls. Funderar på om den har fastnat och där blivit uppäten, men jag kan inte hitta några spår. Det var den av mina nyckelhålsciklider som inte var skygg. hmm.. Ett mysterium. Vad tror ni kan ha hänt?? Borde man inte se spår om den ätits upp?

/ Julia
Den kanske har hoppat ur akvariet, om den inte gömmer sig. Om den var rätt stor så försvinner den nog inte över en natt om den dör.
Bilagor
Jo.. funderade på det, men jag har ju lock på akvariet ju.. tror inte den kan lyfta det. Kanske försvann den tidigare. Brukar räkna dem när jag matar dem, men har inte gjort det de senaste dagarna.. Trist iaf. :(
hmm.. har hittat nåt nu som kan vara ett skelett... Undrar dock varför han dog. Han verkade må bra ju.

Tillbaka till kategorin












Annons