nyckelhåls ciklider

#1 - 13 april 2005 20:07
hej som sagt så har jag 3 st nyckelhål och jag är hundra på att två är en hona och hane men den andra har gjort mig tveksam nu för jag trodde det var en hona men nu tror jag det är en hane.. sen så är det så att min hane som jag är säker på har väldigt svarta nyckelhål och han fixar gropar för äggen och vill leka och är på samma ställe nästan dygnet runt.
sen har vi min hona som jag tror vill leka och spänner upp sig mot hanen och skakar ibland .. men så kommer vi till den sista "okända" fisken som spänner uppsig mot honan och skakar men honan bryr sig inte ett skvatt untan jagar den typ och hanen med .. va är det som händer och är min "okända" fisk en hane eller hona och ska jag köpa en till fisk för att dom andra fiskarna ska sluta att mobba den "okända" ??

//
#2 - 17 april 2005 15:56
ingen som kan hjälpa mig ??
#3 - 17 april 2005 16:22
Hej!
Akvarieföreningen har 3 nyckelhålsciklider i ett avels/uppvisningskar, varav 2 honor. Ena honan bildar par med hanen och de är väldigt produktiva. Båda mobbar den "överblivna" honan (vad jag förstått tänker de flytta på henne) så att hon konstant ligger gömd i en kruka. Det verkar, utifrån detta, som att nyckelhålsciklider bildar ganska starka par så att det blir svårt att ha udda fiskar. Om inte ditt akvarium är väldigt stort och inrett så att det är lätt att bilda två separata revir, tycker jag att du ska sälja eller ge bort den udda fisken (oavsett kön).

Hur går det förresten med introduktion av skalarer?
/ Iris
#4 - 17 april 2005 19:36
det går jätte bra med mina skalarer.. jag valde ett par diamon för dom hade sån snygg färg. sen till nyckelhålen så köpte jag en ny hona och det har blivit så att dom "paret" har börjat jaga alla typ men det gör inget för dom visar bara sitt revir tyo sen så är den "okända" mycket gladare och är med min nya hona eller skalarerna =D så allt fungerar perfekt.. Tack Iris =D
#5 - 21 april 2005 14:46
Härligt!
:) Iris











Annons