Nybörjarfråga

#1 - 31 mars 2005 17:22
Hejsan
Jag är helt ny på detta med akvarium och fiskar. Jag har fem platys i mitt 54 liters akvarium och har vad jag tror är en hane och fyra honor. Mina frågor är:
* Hur länge är en platy "dräktig"?
* Om jag skulle få "platybebisar" - kommer kampfisken att äta upp dem då?
Som sagt - jag kan inte alls mycket om fiskar ännu.
Tack på förhand!
/Anna
#2 - 31 mars 2005 17:59
jo.. kampisen äter dem nog om inte ynglen kan gömma sig.. kanske ett eller två klarar sig.. vet inte om platyyngel söker sig till ytan eller bottnen.
#3 - 31 mars 2005 18:05
Mina platyyngen söker sig både upp till flytväxterna och net till botten (bottenväxterna). Jag tycks dock märka att de flesta håller till uppe vid ytan när de är som minst men det kan även bero på att det finns lite mer gömställen där. Om jag låter mina yngel gå kvar hos de vuxna brukar ganska många klara sig.
#4 - 31 mars 2005 18:50
Hej.
Har precis fått platyyngel (till min egen förvåning):-) men har flyttat dom till ett annat akvarium.
Upptäckte ganska snabbt att platyhonan åt upp dom.
Mitt framför mina ögon.
Dom verkar dock vara bra på att gömma sig.Antingen på botten eller vid ytan(kanten av akvariet).
:-) Marta
#5 - 31 mars 2005 18:59
Hejsan!
Tack för era svar :)
Vet ni på ett ungefär hur länge en platyhona är "dräktig"?
/Anna
#6 - 31 mars 2005 19:22
28 -30 dagar har jag för mig:)
#7 - 1 april 2005 12:10
kolla din andra tråd.... Svarade där.
Fast det är ungefär vad alla skriver här. [:D]
#8 - 6 april 2005 12:53
ha många täta växter, så klarar ynglen att hålla sej undan tills de växt till sej, i alla fall de flesta.











Annons