Fulsnygg är ett gångbart koncept. Vissa av modellerna var rätt ok. Måste bidra till lugna fiskar när det inte är öppet runt om.
De allra flesta fiskar känner sig helt klart tryggare om det finns skydd på några sidor. Svenska lagstiftning säger t.o.m. att minst en sida av akvariet måste vara täckt.
Dock dessa designakvarier hade nog inte det i åtanke, även om de i och för sig är bätttre på fiskarna. Denna ttyp av akvarier kräver en viss typ av inredning och säkert en viss typ av fiskar för att det skal se snyggt ut.
Vad jag personligen tycker är oerhört fult är akvarier med silverfärgad aluminium, akvarier med transparent silikon, akvarier där man ser tekniken (filter, doppvärmare etc.) i akvariet. Det tycker jag är fult, men om andra gillar det så är det helt OK för fiskarna far inte illa av detta - likaväl som dom absolut inte mår sämre av att gå i akvarier med "titthål".