Ny med Räkor. Fick över 200st!

#1 - 2 juni 2008 13:38
Hej.

Köpte några akvarium med fiskar och fick med räkor på köpet.

Efter en liten inventering i all stress så RÄKnade jag ihop till ca 120 Crystal Red och ca 100 körsbärsräkor.

Pga tidsbrist i denna sommarvärme så har jag nu startat igång det 45 liters som de gick i tidigare och släppt ner alla i samma kar.

Efter att läst på om arterna och lite trådar så känner jag fortfarande att jag inte vet riktigt vad jag ska göra med dem.

Det ser lite överbefolkat ut med över 200 räkor i akvariet så jag tänkte dela upp dem och få dem att yngla av sig.

Jag tänker ha kvar Crystal Red i 45an
Hur många blir lagomt i 45 literskaret för att de ska trivas och föröka sig?

Jag har ett plastakvarium/burk 12L som var tänkt som räkburk tidigare så hur många blir lagomt i det?

Vid seriöst försök att odla dem effektivt, är det fiskförbud och endast räkor som gäller då? Det går några guppy´s med dem nu.
Väldigt många som bär på ägg nu också.

Om man ska sälja några privat, vad kan man ta för dem då?
#2 - 7 juni 2008 10:25
Körsbärsräkor kan man få för 10-20 kr st. privat. 12 liter är nog lite väl litet att föda upp i, du kan kanske ha fyra-fem honor och några hanar där, och flytta ungarna allteftersom.
Körsbären får ungar oavsett om det finns fisk eller inte, de är verkligen inte kräsna av sig utan är värre än kaniner :D
#3 - 7 juni 2008 21:20
Mamma Mia skrev:
Körsbärsräkor kan man få för 10-20 kr st. privat. 12 liter är nog lite väl litet att föda upp i, du kan kanske ha fyra-fem honor och några hanar där, och flytta ungarna allteftersom.

Körsbären får ungar oavsett om det finns fisk eller inte, de är verkligen inte kräsna av sig utan är värre än kaniner :D


Tack för bra svar.

Du kanske har rätt att det är lite litet med 12 liter. Å andra sidan blir det svårare att få bra vattenkemi.

Kul att körsbärsräkorna verkar kunna sin sak :)

Det blir nog 30L som de får bosätta sig, inte så snyggt akvarium men det går att fixa till :)
#4 - 9 juni 2008 21:05
Hör av dig om du får överbefolkat av körsbären är näligen intresserad av att starta ett grönsaks kar med räkor =)











Annons