Arkiverad tråd – read-only.
God kväll.
Idag har jag gjort en helt ny inredning i mitt Discus kar. Kolla på min zoon här nedan och kommentera gärna. Ska nog köpa fler växter, några tips?
Det blev skitsnyggt. Kanske lite låga växter i förgrunden?
Tack=)
Ja det var det, vi har nästan bara amazon och vallesrina, nåt tips på nån växt?
Japp det blev finfint! håller med om att lite låga växter längre fram hade suttit fint.
Kör du med Co2? Iså fall kanske lite gaffelmossa skulle passa.
Ja jag har precis startat en CO2 anläggning som kostade 400 spänn, dubla är märket. Grejen är att den bara klarar 150l så det ger inte så mycket effekt. Ska gör en till hemmabygge sen när jag har byggt in alu ställningen. Men hur ser gaffelmossa ut?
Det var denna jag menade. http://web.zoopet.com/akvarium/vaxt.asp?NR=32
Aha Riccia fluitans, den har jag sökt, men jag får inte tag på den, något annat förslag?
ser jättefint ut! jag såg lite diskus i zooaffären sist & de såg så mysiga ut..följde efter mig när jag gick till andra sidan av akvariet... blir säkert lite såna i framtiden =)
Nej, jag är ganska kass på växter. Det finns väl något som heter ciklidgräs. Hjortgatans har ett bra växt galleri, kolla igenom det.
Ingen mer som har något att säga?
Snyggt akvarium och vilka vackra diskus.
Om du ska ha Co2 och mycket ljus så kan jag rekommendera denna växt som förgrundsväxt (alternativ till Glossostigma), som jag har i ett av mina akvarier. <Hemianthus callitrichoides>. Du hittar den på <Växter> i <webbutiken> på Hjortgatans Zoo. Men det är inte mycket i varja kruka och du måste köpa en hel del krukor för att fylla upp. Jag köpte 10 krukor till mitt 240-liters men blev tvungen att köpa 15 extra. Men resultatet blir kanonfint.
Kolla gräsmattan på min zoonenlänk i albumet <killiakvariet> och bilden <Killi på gräsmattan>..
http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=86183&gid=86187
Jag har fått för mig att förgrundsväxter oftast är svåra växter, dvs krävande vad gäller co2, ljus och näring. Men förutom tidigare tips, kolla även med hjortgatan om du kan få tag på dvärgsvärdsplanta (echinodorus tenellus) eller lilaeopsis brasiliensis, kan vara värda att pröva...
För övrigt, instämmer med alla andra, karet är mycket snyggare nu! Jag skulle oxå pröva med nån enstaka högre växt ganska långt fram, det kan göra karet lite mer "mystiskt" och öka djupet, dvs hur djupt karet verkar vara.
/P
Bra gjort, tycker faktiskt att det ser MYCKET bättre ut nu och tillskillnad från Oscar och övriga så tycker jag inte att det behövs mer växter, tycker det är fint med en fri yta att se sanden och kontrasterna mot rötter och växter. Bra jobb. Verkar oxå som dina fiskar växt rejält fort , vad går dom på "Anabola" ? :-)
Okej tack. Hade kanske tänkte mig nån växt till. Vi får se. Ja fiskarna växer ganska rejält tycker jag med. Vi matar med blandat foder hela tiden. Testa det!
Hej!.
Undrar bara vad ni får tag på dessa rötter?. Kan bara hitta småbitar när man tittar runt i de olika akvariebutikerna. Någon som vet nån bra akvarieshop me stora rötter runt om Halland. Går även utmärkt med Göteborg.
Jag köpte dom från en akvarieaffär i NOl, Nols ciklidhobby, Det ligger en halvtimme utanför göteborg. Nu finns det bara en stor rot kvar, om dom inte har fyllt på det vill säga=)
Jag tycker också det är bra som det är. Trodde bara att Atrix ville ha mer och då gav jag ett tips.