Så därför ska du mata väldigt lite, fiskarna kan vara utan mat i flera dagar, om inte fiskarna har ätit upp maten på 5 minuter så ta bort maten.
Det jag har skrivit är kanske lite mycket arbete för en del, men en nybörjare får in en rutin på vattenbyten och att testa vattnet och det är bättre att byta en liten mängd vatten varje dag än stora vattenbyten när nitriten blir för hög, men är det för jobbigt så finns det andra ideer att följa.
Alla stora vatten byten sliter på fiskarna,
Byt 10% vatten varje dag, får du trots det hög nitrithalt över 0,5 mg litern så byt 50 % vatten och sluta mata, fortsätt så till nitriten är godtagbar, sedan återgår du till 10 % igen.
Det kan ta några veckor beroende på akvarie storlek antal fiskar/storlek matning.
När nitriten är 0 då kan du köpa några fiskar till, tänk då på att nitriten kommer att öka, du har inte något överskott av nedbrytningsbakterier utan mängden avgörs av den mängd avfall de ha att bryta ner till nitrat.
Testa nitrit, pH, KH varje dag till du ser att värdena är bra och justera vid behov.