ni med plattTV

#1 - 2 mars 2008 13:12
Håller för fullt på med planeringen inför plattTVköp:)

Men en fråga till er som har såna. Har ni surroundsystem/hemmabio eller funkar det ändå? Det verkar vara lite si och så med ljudet i dessa apparater.
Jag kommer inte spela tv-spel eller koppla in datorn eller liknande, utan bara helt vanligt TV-tittande, mycket film och mycket sport. Behöver jag något som förstärker upp ljudet??

/Hans
#2 - 2 mars 2008 13:25
Det behöver du inte, men ska du ändå lägga ganska mycket stålar på en platt-tv så är du värd ett hemmabiosystem med;). Jag har idag svårt att tänka mig se på filmer utan detta då man vänjer sig fort:).
Bilagor:
#3 - 2 mars 2008 13:44
mjo det är lite så jag tänker också;)

Då kommer vi till nästa fråga. Är det värt att lägga 7-10 000 på ett "riktigt" eller räcker det gott och väl med ett för en billigare peng?

/Hans
#4 - 2 mars 2008 13:51
Du får mycket vad du betalar för, men ska du bara se på film så räcker det med ett billigare, men ska du ha den även som musikanläggning skulle jag satsa på ett lite dyrare paket.
#5 - 2 mars 2008 14:59
Har själv en lcd-tv, denna används bara till tvtittande och även till datorn. Surfning osv. Film kollas det på projektorn.

Ljudet till valigt tv tittande klarar du dig bra på MEN det är aldrig fel att ha bättre ljud om man vill kolla på film eller bara lyssna på musik. Är självklart upp till var och en vad man vill lägga pengar på. Begagnade saker finns alltid att få tag på till ett bra pris om man inte vill lägga massa pengar på en ljudanläggning.
#6 - 2 mars 2008 15:05
kom på en sak jag undrar om högtalarna. har dom sladdar eller är do msladdlösa? Tänkte inte på att kolla det idag när jag var till affärn.
Om dom har sladd, hur lång brukar den/dom vara och går det att förlänga o det behövs?

Och en fråga till som handlar om både tv och ljud. Får man allt med när man köper eller är det som ikea att man måste köpa varje skruv och alla små pinaler för sig? Alltså, måste jag köpa till något för att koppla ihop dom eller följer det med?

/Hans
#7 - 2 mars 2008 15:07
battalionP skrev:
kom på en sak jag undrar om högtalarna. har dom sladdar eller är do msladdlösa? Tänkte inte på att kolla det idag när jag var till affärn.

Om dom har sladd, hur lång brukar den/dom vara och går det att förlänga o det behövs?



Och en fråga till som handlar om både tv och ljud. Får man allt med när man köper eller är det som ikea att man måste köpa varje skruv och alla små pinaler för sig? Alltså, måste jag köpa till något för att koppla ihop dom eller följer det med?



/Hans


Det är kabel på högtalare. Finns alla möjliga olika, såna man köper färdigt med kontakter eller bara själva kablen och själv tvinnar ihop. Sedan så behöver du en kabel mellan tvn och recievern/förstärkaren/stereon för att ha signal mellan dom. Men allt detta borde dom i butiken veta om du nu köper allt på samma ställe.
#8 - 2 mars 2008 15:10
KE skrev:
Men allt detta borde dom i butiken veta om du nu köper allt på samma ställe.


Jo det får vi hoppas dom vet;)
Tänkte främst så här i planeringsstadiet vad man ska förvänta sig att lägga pengar på och vad som ingår. Nu är väl kanske inte en sladd en så stor utgift men ändå;)

/Hans
#9 - 2 mars 2008 15:46
battalionP skrev:
Jo det får vi hoppas dom vet;)

Tänkte främst så här i planeringsstadiet vad man ska förvänta sig att lägga pengar på och vad som ingår. Nu är väl kanske inte en sladd en så stor utgift men ändå;)



/Hans


Kan säga lite snabbt vad jag har.

Allt köpt för ca. 8årsedan kanske.

En reciever för ca. 2000kr
Fronthögtalare Sony 1000kr
Center JWC 300kr
Satelit JWC 600kr
Subwoofer XTC 3500kr

Kablar
Högtalarkabel till frontar ca. 30kr/m
Högtalarkabel till center ca. 20kr/m
Högtalarkabel till satelit ca. 20kr/m
Lågnivåkabel till subwoofer. 400kr (10m)

Signalkabel mellan xbox360 och reciever 70kr på siba.

Detta är ett billigt ljud då man inte hade jobb osv. Kommer snart uppgradera och köpa allt nytt. Inget fel på det som är nu men som sagt så lägger alla pengar på olika saker.

Men om man istället vill köpa ett paket skulle jag själv inte rekomendera att köpa på t.ex. siba, elgiganten, onoff osv.

Gå istället till ställen som är specielicerade på just ljud, har dom priser över det du tänkt så kan du fråga vad som är bra och vad du är ute efter och därefter beställa från t.ex. någon internetbutik. Personer som jobbar i dessa butiker brukar oftast vara väldigt trevliga och hjälpsamma.

Sedan när jag säger att inte köpa från ex. Siba osv. så är det mer att jag inte gillar dom + att deras priser är aldrig dom bästa, när jag väl jämfört sådant jag letat efter själv.
Kjell Fohrman
Administrator
#10 - 2 mars 2008 16:11
Jag kommer inte spela tv-spel eller koppla in datorn eller liknande, utan bara helt vanligt TV-tittande, mycket film och mycket sport.

En undran bara. Jag har själv avstått från att köpa någon platt tv eftersom fotboll blir himla kass i alla lite större platt TV-apparater jag kollat på.
Eftersom du också kollar mycket sport, vilket lär inbegripa fotboll antar jag, så undrar jag om du hittat något märke där man slipper se "skuggor" på alla spelare på "översiktsbilder"
#11 - 2 mars 2008 17:13
Film och tecknat är helt ok på platt TV, direktfilmat och sport är rent ut sagt kass. Skuggor på lagsporter, typ ishockey... men det kan jag leva med, värre är det med friidrott! Bilden blir mer eller mindre "rutig", och hänger liksom inte med!
Till platt TVn hör en fot, men de flesta liksom jag vill nog ha den på väggen. Då måste man köpa till en "väggupphängnings sats", vilket jag inte visste från början... pris ca 900 kronor. Den innehåller all världens skruvar i olika storlekar för att passa till säkert tio olika TV apparater... himla bryderi bara det, att det sedan inte stod på svenska gjorde inte saken lättare.

Men monteringen är ju ett övergående bekymmer, så icke "tröghet och flimmer" i samband med sport.
Hade jag vetat om det innan (och plats funnits) så hade det INTE blivit någon platt TV...
#12 - 2 mars 2008 17:13
Vi köpte en 50 tums platt tv för inte så länge sedan,sämsta jag har varit med om det var bättre bild på den gammla tv än vad det var på den nya och sen tänkte jag köpa en bio anläggning till den men sen kom jag på,småttingarna där hemma då vaknar dem ju om man skruvar upp lite vad har man då nytta av den.Så om man har små barn som vaknar lätt så kanske man ska tänka om innan man köper bioljud.
#13 - 2 mars 2008 17:37
Blir det verkligen så dålig bild på sport??? jag har själv inte sett någon, förutom skidåkning och det klassar jag inte som sport;) nej då skämt å sido, skidåkningen tycker jag funkade bra. Sen är det såklart skillnad på tv och tv. Har tänkt åka ner till affärn och höra om dom kan visa fotboll nångång så man får se. Är det så att det inte uppfyller mina/våra krav så skiter vi nog i det..

Stene: har ju en liten plutt här hemma så man får nog ta det lite försiktigt med volymen på kvällarna;)

/Hans
Bilagor:
Kjell Fohrman
Administrator
#14 - 2 mars 2008 17:42
battalionP skrev:
Blir det verkligen så dålig bild på sport??? jag har själv inte sett någon, förutom skidåkning och det klassar jag inte som sport;) nej då skämt å sido, skidåkningen tycker jag funkade bra. Sen är det såklart skillnad på tv och tv. Har tänkt åka ner till affärn och höra om dom kan visa fotboll nångång så man får se. Är det så att det inte uppfyller mina/våra krav så skiter vi nog i det..

/Hans

Jag var på väg en gång till en affär för att köpa en platttv - när jag kom in i affären så visades just då fotboll på alla utställda TV-apparater (var säkert 50-60 st eller något sådant) och på samtliga var bilden fullständigt kass. Nu är det säkert 1-2 år sedan så nya modeller har kanske blivit bättre - men det vill i alla fall jag se innan jag köper någon.
#15 - 2 mars 2008 17:55
Det är helt misslyckat att titta på Fotboll på vår Samsung och den är ny,det var bättre på den gammla 32-an sen måste man tänka på avståndet till en större platt tv bästa bild har vi utomhus men vem F.n vill stå där ute och titta på tv då skulle det vara grannarna i sådant fall.
#16 - 2 mars 2008 18:05
Då måste man köpa till en "väggupphängnings sats", vilket jag inte visste från början... pris ca 900 kronor. Den innehåller all världens skruvar i olika storlekar för att passa till säkert tio olika TV apparater... himla bryderi bara det, att det sedan inte stod på svenska gjorde inte saken lättare....
Eller så köper man den på nätet för ca 250:-;)!
#17 - 2 mars 2008 18:09
ansjo skrev:
Eller så köper man den på nätet för ca 250:-;)!
eller på Harald Nyborg för halva priset jag köpte den dyra också det går inte att vara smart alltid:D
Bilagor:
#18 - 2 mars 2008 18:18
[quote=Lilla Damen;1103262]Film och tecknat är helt ok på platt TV, direktfilmat och sport är rent ut sagt kass. Skuggor på lagsporter, typ ishockey... men det kan jag leva med, värre är det med friidrott! Bilden blir mer eller mindre "rutig", och hänger liksom inte med!

Att du får skuggor och att bilden inte hänger med kan nog bero på att du har för dålig responstid på tvn.. Sport(med mycket rörelse) bla,kräver en bra responstid för att slippa "eftersläpningar"
Våran tv som är en lcd 37" LG (37 lb1r) har bra responstid på 8 ms och vi är MYCKET nöjda med den (sambon är sportnörd) ;)
#19 - 2 mars 2008 18:18
Jag köpte min flata TV för ca 3 år sedan då de inte ännu var så vanliga. Jag fick lära mig att man bör anpassa storleken på rutan till avståndet man sitter på. Avståndet blir ca 3½ m till 32 tummaren och bilden är OK. Då man tittar närmare ifrån blir bilden grynig och skuggig. Ljudet är också helt OK åtminstone för mina behov. Tekniken har naturligtvis gått framåt på 3 år men mitt råd är att inte köpa för stor TV.

Om jag lånar tråden litet, då jag behöver en TV till undrar jag om någon har erfarenhet av LG:s modell med inbyggd hårdskiva för inbandning av program.
#20 - 2 mars 2008 18:18
ni som kollar sport, ni ska inte ha en plasma.. utan skaffa en LCD. plasmorna är lite eller de brukade vara de iaf, och det blir lätt saker inbränt skärmen och skuggor och sådant vilket ni slipper med LCD.
Kjell Fohrman
Administrator
#21 - 2 mars 2008 18:33
ni som kollar sport, ni ska inte ha en plasma.. utan skaffa en LCD. plasmorna är lite eller de brukade vara de iaf, och det blir lätt saker inbränt skärmen och skuggor och sådant vilket ni slipper med LCD.

Jamen sport rör sig hela tiden så det borde ju inte vara några problem med att det bränner in. Tvärtom har jag läst att plasma lättare än LCD hänger med när det är snabba rörelser på TVn
#22 - 2 mars 2008 18:46
jo jag har också hört att plasma är snabbare än LCD. Och det med inbränning, som jaghar fattat det så händer det om du har tex en loggo på samma ställe länge, tex cnn. Eller om du surfar länge så bränner vissa saker in sig...

Mäte avståndet alldeles nyss och vi sitter på ca 2,5 m avstånd. mycket närmare än jag trodde.. Men vi har en 32tums nu och den känns liten så det blir nog en 42 även om vi sitter lite nära. Vi får se..

det med väggfästen spelar inte mig någon roll, har en djup hylla så jag måste ha den på "foten";)

/Hans
#23 - 2 mars 2008 18:52
jo som jag sa, Plasma brukade iaf vara långsammare :)
#24 - 2 mars 2008 20:50
Jag har ingen platt-tv själv, men bara ett info till Kjell:

TV-apparaterna i affärerna är felkopplade, dvs, har inte rätt signaler till sig och ofta delar massor av apparater på samma digitala signal, vilket gör bilden extremt dålig. Affärerna gör istället så att de kopplar in de RIKTIGT dyra apparaterna "rätt" och med bra kablar och signaler, så att man ska lockas att köpa dessa när man tycker de andra har dålig bild.

Troligtvis gör inte "riktiga" Tv-butiker så här, men det är iallafall vad jag fått förklarat för mig gällande affärer som Siba, onoff och liknande.

Enda sättet att hitta en bra TV, enligt mig (och så kommer jag själv göra senare), är att läsa i forum och recensions-sidor på nätet, gärna det där communityt för hemmabio som finns, som jag har glömt vad det heter... Så att man köper en TV som många talat sig varmt om.

Blir sugen på att skaffa platt-tv själv men jag väntar ett tag. Just nu har jag en 15-tums-TV från 1992 här i lägenheten (vi köpte den då för att spela Sega Mega Drive på den :D). Den funkar bra, men filmupplevelsen blir väl sådär.............
#25 - 2 mars 2008 21:06
ni som kollar sport, ni ska inte ha en plasma.. utan skaffa en LCD. plasmorna är lite eller de brukade vara de iaf, och det blir lätt saker inbränt skärmen och skuggor och sådant vilket ni slipper med LCD.


Innbränning har jag sluppit på min, men dock så är det här med spökskuggor lite irriterande. Men när jag pungade upp 26000 kr för 3 år sedan så var denna tvn det bästa alternativet enligt säljaren. Gissa om man känner sig lurad idag. Nästa blir en LCD.
#26 - 3 mars 2008 07:10
Spökskuggor, det måste vara när man ser på musse pigg och spökplumpen är med va??:)
Är det någon som köpt en tv nyligen som vet något om hur det blir med sport?

/Hans
#27 - 3 mars 2008 08:53
Nyligen och nyligen... min är bara sju månader gammal :mad:.
Det är en "liten" 32:a LCD från Samsung.
#28 - 4 mars 2008 07:42
Kom just på en till fråga som ni kanske kan svara på...
Säljaren på Onoff sa att jag får bättre bild om jag skaffar comhem abbonemang och får en box. Jag bor i comhemhus med 3 hål i väggen och har just nu deras grundutbud som alla lägenheter har..

Har han rätt eller är det bara för att sälja?

Är det någon som vet nåt bra teknikforum där man kan tjuvläsa lite?

/Hans
#29 - 4 mars 2008 09:04
Eftersom du bor i comhemhus och har deras grundutbud, så tar du emot deras sändningar analogt, om du skaffar comhem abbonemang och får en box, så får du signalen digitalt istället, vilket innebär bättre bild, ev, så kan du få HD sändningar oxså från comhem,med ännu bättre bild.
#30 - 4 mars 2008 09:13
aha det är så det blir, har inte jag fattat;)
Blir det mycket bättre bild?
Jo men hd måste man ju beställa och betala för så det är nog inte aktuellt..

/Hans
#31 - 4 mars 2008 10:05
Hur mycket bättre bild det blir från analog till digital vet jag ej, men det beror nog en del på tv´n och tv mottagaren. Sen från digital till HD säger dom som vet att bilden blir ca 5 gånger bättre.
#32 - 4 mars 2008 10:18
Själv köpte jag en plasma i januari, och detta med skuggor, som det talades om tidigare
beror nog på att dom flesta tv apparaterna inte är rätt inställda med ljus, kontrast och färg.
Har några riktiga TV-freak till bekanta, och dom gjorde så här med min tv. Dom sa att det bästa i början var att ställa ner ljus, kontrast och färg så det blev en rätt så dålig bild, (normal med en äldre tv ). Dom rekomenderade att man skulle köra in plasman
i ca 200 tim, på detta viset. Sedan kom dom med en DVD skiva med inställningar för ljus, kontrast och färg och ställde in tv´n efter alla konstensregler. Man måste ställa in alla ingångar likadant på tv´n. Nu har man fått en super bild och inga skuggor. Dom rekomenderade att man skall göra denna inställning en gång om året.
#33 - 4 mars 2008 10:52
Vad kostar det att hyra dina kompisar?:)
Eller vart/hur får jag tag på en sån skiva?

/Hans
#34 - 4 mars 2008 11:48
En program skiva heter The Calibrator. Jag hittade den på www.prisjakt.nu. det finns säkert andra typer av program.

Ett forum som gärna diskuterar ljud och bild är www.minhembio.com
#35 - 4 mars 2008 13:59
Det är många som reagerar som vissa i den här tråden när dom köpt ny fin TV, Full-HD och allt.

Man får aldrig bättre bild än man har signal in, vilket för säkert 90% av svenska folket betyder en analog signal in i TV:n oavsätt om dom har "digital-tv" eller inte.
Detta för att digital-tv boxen är kopplad med vanlig SCART till TVn.

Har man inte digital signal in i TVn så kan man i princip behålla sin gamla bildrörs tv.

Finns ingen anledning till Full-HD heller för de flesta, då dom varken har HD-abonemang hos sin operatör eller en HD-DVD eller Blue-Ray spelare med tillhörande filmer.

Det samma med "hemmabiosystem" utan rätt kablage mellan digitalbox/dvd och reciver så får man inget äkta "5:1" ljud. En vanlig "stereokabel" eller SCART duger inte.
Dom som köper en "allt-i-ett" med förstärkare och DVD integrerat för 2000 spänn har nog ofta bättre ljud än den som köper "lös-delar" för 10000. Av den enkla anledningen att i det sistnämnda fallet är grejerna "felkopplade".
#36 - 4 mars 2008 14:58
Jag kommer inte att köpa någon plattskärm alls så länge inte bilden och responstiden är bättre än vad den är på en bildrörs-tv. En bildrörstv kan man ju få för en 3-4000 idag, medan en plattskärm är fyra gånger dyrare och ofta har sämre bild...
Plattskärmar känns mera som statuspryl, bara. ;)
#37 - 4 mars 2008 15:11
Håller helt med dig Jens.

En annan grej jag kom att tänka på är detta med "digital-tv-box", jag har en själv. Är det fler som upplever tydliga "komprimerings-skador" i mörka bilder?
Jag är faktiskt inte säker på om det är att jag har dålig signal in på boxen eller om det "ska" vara så.

Det jag pratar om mörka tonade bilder som bilr uppdelade i tydliga "fält" och ger en "hackig" toning mellan mörkt och mörkare istället för en mjuk övergång.

Jag kan ju utesluta min TV iaf då jag kör med en hederlig elektronkanon ;)
Tyvärr sjunger den på sista versen så jag blir snart tvingad till en ny.
Bilagor:
#38 - 4 mars 2008 17:34
Men Jens: De flesta kedjor slutar att sälja bildrörs-TV nu... Vi har varit på jakt efter en billig (men bra) ett tag, sedan köpte vi en av en kompis för 200 spänn.. Men jag menar bara att det snart inte kommer gå att få tag på såna nya längre. Men okej, specialiserade TV-affärer kanske fortsätter ha.
#39 - 4 mars 2008 18:32
ni som har lite koll på tv och pratar om att bildrör är bättre än platt. Vad baserar ni det på? Och jens, som pratar om att du ska köpa platt när dom har bättre responstid. Nån som vet hur lång respons en bildrör har?
En platt ligger väl runt 0.8, är inte det bra??

Efter övervägande med regeringen här hemma har vi bestämt att lägga pengarna på annat och behålla våran bildrör. Den är trots allt inte så gammal... Men ett hemmabiopaket blir det nog. Det går väl att koppla in i en bildrör va,? det ska väl inte vara nån skillnad?!

/Hans
#40 - 4 mars 2008 19:15
CRT är överlägset LCD på allt förutom formfactor. Kontrast/färgdjup/svarstid. CRT svarstid mäts i ns inte i ms.

Plasma är lite av en kompromiss. Bätre kontrast och svärta än LCD. Bätre svarstid. Men större pixelbredd än LCD. Altså i praktiken sämre upplösning. Plasmor är alltså bra om man sitter lite längre ifrån. Moderna plasmor har myckett mindre problem med inbränning. CRT kan också bräna in. Samma anledning, båda använder sig av forsfor.

Vill du ha bevis titta på en CRT uppstäld bredvid t.ex. en LCD men gör det under kontrollerade former då försäljarna kan mygla med kablar/instälningar/källmaterial nåt otroligt.

Sen om man gillar spela tv/datorspel så finns det en faktor till. Bildförbätringselektroniken i plattskärmar introducerar ofta en fördröjning på bilden som kan vara riktigt jobbig i vissa spel med mycket timing.

Runt hörnet har vi nya tekniker som OLED (bra kontrast/ljusstyrka/svärta men kortlivade för nu) och SED (där varje liten pixel är en liten CRT och därför behåller dennas fördelar samtidigt som skärmen blir platt)

Och personligen föredrar jag ett skaplig stereopaket men ok ljud i än nåt sketet bioljudspaket från siba. Blir inte dyrare heller.

P.S. Dissar inte bioljud men då ska man upp i pris lite.
#41 - 4 mars 2008 19:57
crt är alltså bildrör?
vad är det för skillnad på stereopaket och hemmabio? Dum fråga kanske men jag absolut ingenting om sånt här...

/Hans
#42 - 4 mars 2008 20:57
CRT är bildrör, ja.

Stereo är just stereo, dvs 2-kanals ljud.
Hemmabio är minst 5.1 ljud, dvs 5 kanaler + subwofer (finns 6.1, 7.1 och annat också)

Ett "hemmabiopaket" har inget med TVn att göra (även om det finns recivers med videoväxel) utan det är bara ljudet.
För att få bioljud (dolby digital el. annat) krävs att man har en källa med den typen av ljudinformation, tex en DVD-spelare eller digital-tv-box, MEN ljudet kan inte kopplas in från en stero utgång, utan måste kopplas via koaxialkabel eller optiskkabel, dvs digitalt ljud, in i recivern.
Värt att tänka på är att inte alla (väldigt få) digital-tv kanaler sänds i dolby-digital.
I mitt Com-Hem utbud (Medium) har jag bara SVT 1 och 2 som sänder dolby digital, dom flesta är vanlig stereo eller tom mono ljud.
Sen kan man naturligtvis ställa in recivern så att man får ljud i fler högtalare än 2 även om det bara är stereo ljud, men något "bioljud" är det inte i det fallet.

Reciver = förstärkare (nästan iaf;))











Annons