Ni amano-räk specialister!

#1 - 18 mars 2004 09:11
Nu har jag läst om dessa räkor på flera ställen och blivit lite sugen på att skaffa några. Men eftersom jag inte vet ett levandes grand om sådana så undrar jag

1. Heter de amano-räkor?? Hur vet man att det är just en sådan?
2. Är de verkligen bra på att käka alger? I så fall kommer det att bli världens fetaste räkor om de kommer hem till mig...


#2 - 18 mars 2004 09:40
1) Nej, egentligen heter de Yamato-räkor, eller på latin Caridina japonica, men överallt utom i Japan kallas de Amano-räkor efter killen som gjorde dem populära.
Du känner igen en Amano-räka på att den är halvgenomskinlig med svag vitgul ton, med 3-4 rader bruna prickar längs sidan. Bild:
http://mikes-machine.mine.nu/breeding_yamato.htm

2) Jo, de är rätt OK på att äta alger. Precis som alla algätare kan de dock inte ta hand om ett stort utbrott på egen hand, man måste dessutom åtgärda anledningen till utbrottet (vanligen för mycket av ammonium, fosfat eller järn, beroende på algtyp).

Vad man bör se upp med är att större fiskar som t.ex. stora scalarer, guldfisk etc tenderar att se Amano-räkor som mat.
#3 - 18 mars 2004 10:32
Jag köpte 4'a amanoräker för nån månad sen. Såg dom i ca 5 sek och efter dess har jag aldrig skymtat dom igen.. =/

Såg en mycket coolare räka när jag var på åleds men tyckte 90.- va för dyrt för en räka.
Den kallades för trä-räka i alla fall. ( för den som vill ha frächa räkor) =)

#4 - 18 mars 2004 11:07
Är det nån som har koll på vad räkor tål, och kopparhalten i mikronäringen i PMDD? Både mina Caridina japonica och Atyopsis moluccensis har dött sen jag gick från TMG till PMDD... eller om det bara är otur att dom dött. Den enda räka som klarat sig är en Neocaridina sp. som enligt min djuraffär kallas Indianräka.
#5 - 18 mars 2004 11:31
Tänkte köpa några stycken jag med. men jag lär väll inte se dom i mitt 1125 liters. Men jag har upptäckt en ny trevlig sak. Jag har köpt många olika fiskar, mest olika plectus och andra malar. Och det är lite spännande då man inte ser dom varje dag. Min praktbotia var framme samma dag jag köpte den sedan såg jag den inte på en månad.. mycket glad överaskning då jag trodde den var död. Angående dessa räkor. är det vanligt att malar mm ger sig på dom?
#6 - 18 mars 2004 12:09
Om man ser dem eller inte verkar bero på vilka fiskar de hålls med - är räkorna rädda så gömmer de sig, annars bränner de omkring helt öppet.

Om malar rör dem eller inte beror nog på vilken mal det är - plecos och andra algätare tror jag knappast rör dem. Praktbotian kan bli ett problem så småningom, när den blir stor. Du vet om att den är en stimfisk, va?
#7 - 18 mars 2004 18:28
De flesta malar (både algätande och andra) äter gärna räkor, om de får tag i dem.
#8 - 18 mars 2004 19:01
Jag har 2 gibbiceps, en L52, en L27c och ett gäng scalarer. Inga probbs alls. Mina räkor tror att de äger karet.

By the way, göder med PMDD och vad jag kan se mår räkorna prima.











Annons