Nätbutiker

#1 - 4 februari 2007 20:59
Tänkte be om lite länkar till nätbutiker som har massa kavarietillbehör, växter, fiskar...

Vill främst kunna bilda mig en uppfattning om hur lätt/svårt det är att få tag på just det jag vill ha, och ungefärlig prislapp på det.
Just fiskar är jag annars inte så sugen på att köpa via nätet...
#2 - 4 februari 2007 21:00
www.pwss.se är en bra sida.
#4 - 4 februari 2007 21:58
[quote=andreassofus;914252]www.pwss.se är en bra sida.[/quote]


bror väl på om man behöver grejer då de inte verkar kapabla att skicka det man beställt...
har väntat i 12 dagar på saker som de hade i lager, först skulle de hålla på att krångla med frakter och skit och detta mailade de över sen skrev man tillbaks tog typ 2-3 dagar innan de svarade sen, betalade i förskott sen med i tisdags, har mailat flertalet gånger och frågat om vad som hänt med ordern nu, inget svar, inget kollinr eller nått kan man få, inte ens bekräftelse på att pengar mottagits.

fan åk till en riktig butik istället om du överväger att köpa från pwss, elelr beställt 3 veckor i förväg....
#5 - 6 februari 2007 10:14
Har inte upplevt Pwss som krånligt eller på det sätt du upplevt dem Pumba.

Jag har fått min order bekräftad och allt e färdigt. tog tre dagar.
#6 - 6 februari 2007 12:00
gillar också PWSS

/adam
#7 - 6 februari 2007 12:44
Håller helt med Pumba, PWSS suger. Visst dom är nog billigast på det mesta inom Sverige. Men det tar ofta flera dagar inan man får en bekräftelse på ordern. Sen kan det ta evigheter innan paketen dyker upp, har ringt upp dom ett par ggr och då brukar det komma prylar helt plötsligt. Man kan ju undra om dom har tid med kunder överhuvudtaget. Jag klagade en gång på ett annat forum över nämda butik, då fick jag plötsligt mail direkt från dom där dom förklarade att dom nyss hade öppnat och kundanstormningen var ovanligt stor. Det var över ett år sedan. Har nu tagit mod till mig och beställt därifrån igen orderdatum ca dryga veckan sedan, vi får väl se när det kommer något.

Har man bråttom kan det vara värt ett par hundra att få prylarna direkt. Därmed inte sagt att pwss är helkassa, men ibland tar det en himla tid, när man inte hör något av dom blir man så smått irriterad.[:(!]
#8 - 6 februari 2007 13:16
Det går ju alltid åka dit och hämta, istället för att klaga på dom. åk dit och jobba själv ni vet ju inte hur mycket dom har att göra pga deras priser, Dom som jobbar där är ju inga maskiner....Så är dom väl bara 2 stycken....GÖR ETT BÄTTRE JOBB ELLER SLUTA KLAGA
#9 - 6 februari 2007 13:16
[quote=saralund28;914251]Tänkte be om lite länkar till nätbutiker som har massa kavarietillbehör, växter, fiskar...

Vill främst kunna bilda mig en uppfattning om hur lätt/svårt det är att få tag på just det jag vill ha, och ungefärlig prislapp på det.
Just fiskar är jag annars inte så sugen på att köpa via nätet...[/quote]

Det där med ungefärlig prislapp är intressant när man handlar över nätet. De flesta nätbutiker håller "väldigt bra priser" tills man kommer till kassan och fraktkostnaden läggs till, då är prislappen plötsligt högre än i den traditionella fysiska butiken.

Mvh
Mattias
#10 - 6 februari 2007 13:24
Kan berätta att just nu har Suss fullt upp med beställningar och de har hur mycket som helst att stå i.
#11 - 6 februari 2007 16:43
[quote=smegga;915313]Det går ju alltid åka dit och hämta, istället för att klaga på dom. åk dit och jobba själv ni vet ju inte hur mycket dom har att göra pga deras priser, Dom som jobbar där är ju inga maskiner....Så är dom väl bara 2 stycken....GÖR ETT BÄTTRE JOBB ELLER SLUTA KLAGA[/quote]

Åka dit å hämta, då blir det dyra grejer. Man måste väl få klaga när det tar 2-3 veckor ibland för dom innan paketen kommer fram.
Det fina med webbutiker brukar normalt vara att varan kommer med posten dan efter beställningen. Men från pwss kan det ta en vecka innan man får bekräftat att dom tagit emot ordern. Som tur är är det inte alltid lika illa men det har hänt några ggr för ofta för att jag ska känna mig nöjd.

:confused::confused:jag har ingen zooaffär eller webbutik:confused:hur ska jag då kunna göra ett bättre jobb.
#12 - 6 februari 2007 16:45
Har man ingen brådska med beställningen, är dom helt ok för jag tror dom är billigast på det mesta, åtminstonde inom gränserna.:)
#13 - 6 februari 2007 18:08
[quote=Tege;915431]:confused::confused:jag har ingen zooaffär eller webbutik:confused:hur ska jag då kunna göra ett bättre jobb.[/quote]

Du får säkert åka dit och hjälpa till och jobba lite så kanske fler kan förstå att 2 personer inte kan ta hand om allt.

Tänk om dom får in 500 ordrar varje dag, om dom då jobbar en normal arbetsdag som är 480 minuter, betyder det att dom måste behandla en order på 2 minuter eftersom dom är 2 som jobbar och då ska dom hitta, packa, adressera och posta...och då är detta utan raster och sånt..

Och jag förstår ju eftersom dom pressar priserna betyder detta att dom inte går med så stor förtjänst på varorna och har inte råd att anställa flera. Men vet man att dom är lite sega så ska man kanske inte köpa sånt man MÅSTE ha dagen efter....

Jag har köpt flera gånger på PWSS och hade mina varor inom 5 dagar....mycket bra...!!
#14 - 6 februari 2007 20:03
fick igår efter mycket tjat ett kollinr som jag kunde söka på, men de är ändå inte skickat enligt posten,

Har dom så mycket att göra så de inte hinner med utan de ska ta 2-3 veckor att få prylarna så ska man väl kolla på att anställa någon mer, ev hyra in någon, så löser vi sånn tillfälliga problem på mitt jobb...

varför klarar typ de flesta andra webbutiker få iväg sina grejer omgående?
typ 98% av alla datorbutiker på nätet så har du ju grejerna absolut senast 2 dygn efter beställningen.
lika så bildelar osv, ska väl inte behöva ta 3 veckor att få en doppvärmare och lite småprylar...

Sen vettikatten om de är så mycket billigare, de ligger ett par spänn under på det mesta mot min lokala butik (har dock 4 mil dit) så tänkte va lat denna gången men de sket sig visst, får handla rätt mycket prylar där om jag ska spara in frakten.

de va iaf sista gången Pwss fick en order av mig...
#15 - 7 februari 2007 15:38
Jag gjorde min första beställning hos PWSS i går ca kl 01:00. Jag fyllde i kontant betalning vid leverans och bad att få hämta upp grejerna på söndag när dom har sin "Åktur" förbi Eskilstuna.
I dag ca kl 09:00 fick jag besked att det går bra att hämta grejerna som jag ville och att dom skulle ringa innan så man har lite bättre pejl på exakt när dom kommer.

Finns inget att klaga på för min del.
#16 - 7 februari 2007 18:00
om man väljer så går de säkert bra, skicka grejer verkar de inte kunna.

jag fick ju ett kollinr efter mycket tjat och att jag bara skulle åka till posten och hämta grejerna, enligt pwss hade de skickat sakerna i måndags, enligt postens hemsida så har grejerna inte ens lämnat pwss, lika så när jag var förbi posten och frågar så hävdar dom med att de ej är skickat.

de kör ju inte ner i småland och lämnar några saker, så jag säger alldrig mer, har man tid att köra bil fram och tillbaks men inte skicka paket när man har postorderfirma så ska man nog kolla över sin organistaion.

Sen att "boka" in med posten så de ser ut som de skickat grejerna är ju jävla fräck med för den delen.
#17 - 7 februari 2007 18:23
Efter att ha läst en hel del "skit" om pwss här, så börjar jag fundera om jag inte ska leta efter någon annanstanns att skicka efter boken jag är intresserad av. Men då får man lägga till minst 40:- extra iof:p


Provade på www.akvarieshopen.com men där tog de 83:- i frakt[B)]

Hur mycket tar de i frakt på pwss?
#18 - 7 februari 2007 19:54
[quote=gickan_87;916103]Efter att ha läst en hel del "skit" om pwss här, så börjar jag fundera om jag inte ska leta efter någon annanstanns att skicka efter boken jag är intresserad av. Men då får man lägga till minst 40:- extra iof:p


Provade på www.akvarieshopen.com men där tog de 83:- i frakt[B)]

Hur mycket tar de i frakt på pwss?[/quote]

Från pwss hemsida
Frakt:
Vid behov sänds varorna på posten och då tillkommer porto och postförskottsavgift 50:- och via bussgods tillkommer frakt och efterkravsavgift 69:-Frakten är beoende på vikt och volym.
Vi har även turer som vi kör själva, se " Åkturer " på startsidan.
Vid behov av släpkärra tillkommer hyra för den
#19 - 7 februari 2007 20:23
Guldfisken är den bästa online sidan enligt mig.
Har beställt där vid två tillfällen och har då gjort min beställning på förmiddagen och har gejerna hemma dagen efter.
Kan inte bli bättre..
Så jag beställer alltid av dem hedanefter.
// Marcus
#20 - 8 februari 2007 17:26
Enligt pwss hemsida levererades min sista beställning den 29/1, Jag lovar det blir min sista beställning därifrån, orkar inte ens bry mig längre historien har upprepat sig igen. Ingenstans finns paketet, visst kan det vara bussgods eller posten som är klantiga, men varför bara med paket från pwss. Att betala i förskott är rena hånet mot kunderna.[:(!][:(!][:(!]
#21 - 8 februari 2007 17:55
Det är ju inte svårare än att prioriterar man snabbhet så väljer man ett dyrare alternativ. Det är ju så att man kan inte få allt. I detta fallet så får man ett lägre pris mot något längre leveranstid.
I andra sammanhang kan man få lägre kvalité till ett lägre pris osv.
Förstår inte riktigt vad ni ska gnälla över.
Om leveranstiden är viktig så kollar man ju upp den innan man beställer, det kan ju faktiskt vara så att en vara är slut på hyllan.
#22 - 8 februari 2007 18:16
Har man lång leveranstid utan ursäkt kan man tala om det på webbsidan. Är sen varan slut på hyllan borde även det gå att se på webbsidan. I värsta fall kan man maila beställaren och tala om att det kommer att dröja. Men när man i rent lurendrejerisyfte skriver att ordern är levererad då förtjänar man att få skit. Vad finns det för orsak att försvara långa leveranstider bara för att dom är billigast.

Vill bara varna andra att det finns risk att det tar lång tid innan det kommer något när man beställer från pwss. [:(!][:(!]
#23 - 8 februari 2007 20:05
idag kom faktiskt Avin, fast nu vill Pwss har betalt en gång till, har redan förskottsbetalat så vill de ha lika mycket till via postförskott, så jag åkte till den närmsta bästa butiken 4 mil här ifrån och köpte typ allt fast billigare, de va billigare än Pwss på allt..

tur att jag åkte och köpte mina yngelkar för när jag kom hem med dem så tog de ca 1 timme innan jag hittade första ynglet så de va bara leta efter den största platy och i med den i yngelkaret, så har typ 50 platysar nu.

Vad går gränsen för att rimligtvis skicka ett yngelkar och en doppvärmare.. 3 veckor?
sen att de va 20 spänn dyrare på yngelkaret än butiken jag brukar köpa i var ju inte specielt roligt att se heller, nä nu vet jag inte vad jag ska göra riktigt, har redan skickat 330kr till Pwss för 9 dagar sedan, så nu har jag en Avi till på 330kr, så 660kr för en doppvärmare och ett yngelkar torde va rekordpris?
#24 - 8 februari 2007 21:04
Tänk också på att stödja din lokala butik så man inte i framtiden behöver köpa fisk på postorder.
// Marcus
#25 - 8 februari 2007 22:25
[quote=Kockfrallan;916863]Tänk också på att stödja din lokala butik så man inte i framtiden behöver köpa fisk på postorder.
// Marcus[/quote]


jo jag har kört på det hela tiden, men när doppvärmaren pajade i mitt ena kar så tänkte jag va bekväm av mig och köpa denna på nätet istället för att köra 8 mil fram och tillbaks för att köpa en värmare för 125kr, så jag beställde värmare, och ett extra yngelkar då jag tyckte några av mina fiskar växt lite väl mycket på sistone, men där fick man ju för det, sen att man ska tjata tills de skickar grejerna, då gick de bra helt plötsligt?
sen så skickar man helt åt skogen galet....

nu står man ju i ett dilemma hur man ska göra, jag kommer flytta mitt lilla kar imorgon till ett varmare rum än hallen, men doppvärmaren hade varit trevlig ändå, men om jag plockar ut denna för 300 spänn på posten så lär de ju bli änn värre att ha kontakt med pwss, så länge grejerna ligger kvar på posten så har jag ju bara betalt en gång och borde ligga i Pwss intresse att jag på nått sätt kan lösa ut det.

men men alldrig mer...
jag brukar i vanliga fall köpa tv-spel, datorprylar och div saker på nätet, en normal månad beställer jag nog mellan 4-8 paket hem via nätet, och man drar öronen åt sig rätt fort när vissa missköter sig, ett annat ställe som ofta klantar det är WEBHALLEN, men de fixar ju till sina fel och fort brukar de gå.
jag brukar vara van vid att man får grejerna rätt omgående när man köper på nätet, ser några fördelar med nätet, man kan i lugn och ro kolla igenom sitt köp, oftast lite lägre priser, och snabb och smidig leverans....

men men mitt tips är att köpa av den lokale handlaren eller i grannbyn, de går alltid träffa på en bra Zoo affär, jag har 2st som jag tycker är rätt hyfsade och har bra utbud och priser, den ena har jag köpt nästan allt på och man får hjälp tips och allt, vilket är en klar fördel, så kolla runt i din region och se vad du hitatr för några, är de duktig personal, du får bra hjälp osv så tycker jag helt klart man ska sponsra dem, den 5-10kr pwss är billigare på vissa saker kan kvitta om man nu inte ska ha 600 småprylar.

oj vilket långt inlägg...
#26 - 10 februari 2007 21:51
Om du beställer grejer som tar längre tid och dessutom kostar mer än i din lokala butik så får du ju skyla dig lite själv att du är så blind att du tror att allt är billigare på nätet.
Jag som inte bor i ett område med hög konkurens innom akvarieområdet kan lätt itta saker som är halva priset på PWSS.

Det du inte heller förstår är att det är en viss skillnad på olika nät shopar. Vissa har säkert upp mot 20-30 anställda utan problem, medans PWSS är ett familjeföretag som gör allt för att hålla nere kostnaderna för att kunna hålla låga priser.

Jag skulle ju hämta grejer i morgon, men i dag ringde Patrik på PWSS och meddelade att en sak jag beställt är restad från leverantör. Hur många andra webshopar skulle ringa (på en lördag) för att meddela det och fråga om man vill vänta med resterande artiklar också?
Att något är restat från leverantör är ju inte PWSS fel och inte något konstigt att dom ordererkännt min order innan heller. Dom lär inte vara den enda nätshop som gör en leverantörs beställning efter det att dom fått kund ordern.

Även fast jag nu inte får mina grejer i morgon som jag trott så kan jag bara tala gott för det bemötande jag har fått av PWSS.
#27 - 10 februari 2007 22:57
Kan bara hålla med Heeke, jag skickar mail och så till Patrick och Suss om det är ngt jag undrar över och får snabba svar tillbaka och inget krångel heller.
#28 - 11 februari 2007 07:34
[quote=peterhaack;918253]Kan bara hålla med Heeke, jag skickar mail och så till Patrick och Suss om det är ngt jag undrar över och får snabba svar tillbaka och inget krångel heller.[/quote]


Förlåt förlåt, både jag och Pumba har förstås [COLOR=Black]helt fel [/COLOR]vi hade ju ingen aning om att pwss var ett familjeföretag som håller till i sitt stackars garage. I sitt garage gråter dom stackars P&S över alla ordrar som kommer in, eftersom dom är så billiga tjänar dom inte heller några pengar.

Under rådande arbetsförhållanden på Pwss måste man självklart räkna med minst tre veckor innan man får sina beställningar. Ibland ända upp till 5 , 6 veckor.
:D:D
Ska aldrig mer gnälla över stackars P & S
#29 - 11 februari 2007 12:21
jag har äntligen efter 15 mail och massa gnäll fått mina grejer nu och även löst med betalning nu.,., så de skickade tillbaks de jag betalt i förskott så jag kunde plocka ut de på postförskottet som de skickat paket mot.

Men jag kommer nog dra mig för att köpa nått som är mer panik än att jag klarar mig 1 månad, ett uppdaterat lagersaldo hade varit bra så kanske man kunde köpa en likvärdig sak som finns hemma, hur vet man de nu?

Men säljer man billigt och man får mycket kunder så måste man ju lösa det, vad jag förstod så hade dom 2st som jobbade extra där nu enligt Suss, så hoppas de löser sig, men i nuläget komemr jag inte köpa nått via dem som är brottom, tex doppvärmare.

Åker man till grannkomunen så är de bra priser där, tom bättre på det mesta än Pwss priser, ligger 2st stora där med bara 5km avstånd mellan varandra så de bärgar för bra priser och man får stämplar för varje 200kr man köper för och efter 10st stämplar får man 200kr att handla för, så de blir hyfsat billigt för min del, men har 8 mil fram och tillbaks så man åker ju enabrt när de börjar bli en del prylar man behöver.
#30 - 14 februari 2007 16:48
Beställde på www.zooplanet.se i måndags men har ännu inte fått någon orderbekräftelse till mailen, eller får man kanske inte det när man beställer på zooplanet-shopen?

Någon som vet?
#31 - 15 februari 2007 17:46
[quote=gickan_87;921092]Beställde på www.zooplanet.se i måndags men har ännu inte fått någon orderbekräftelse till mailen, eller får man kanske inte det när man beställer på zooplanet-shopen?

Någon som vet?[/quote]


Ingen som beställt där eller vet något?

Det har ju gått 5 dagar snart :(
#32 - 26 februari 2007 13:36
Tja, alla ni som klagar över PWSS, ta och testa aquaristic.net :mad: .

Första gången jag beställde gick det hyggligt snabbt, andra gången tog det 4 veckor. Vid det andra tillfället undrade jag varför de inte skickade grejorna och då sa de att de skulle skickas omedelbart och ändrade status på ordern. En vecka senare hade de fortfarande inte skickat grejorna.

Nu tredje och förmodligen sista gången är det rent parodiskt. Efter 4 veckor fick jag en del grejor, följesedeln tog dock upp hela ordern. Efter tre mail utan svar ringde jag i tisdags och fick svaret att de grejorna hade tagit slut men fick ingen förklaring till varför de fanns med på följesedeln. Men det skulle bara ta ett par dagar till ..... Nu har jag mailat i fredags och idag i hopp om att få någon slags uppskattning av när grejorna kan tänkas komma till dem men jag får inget svar. Telefonen är kopplad till en telefonsvararservice där allt man kan ange är ett telefonnummer. Synd att man betalade i förskott ...

Som sagt, lite blandade erfarenheter av Aquaristic, för mig har PWSS funkat klockrent de gånger jag handlat där. Sen kan det säkert krångla med dem också men det har jag sluppit.

Priset för att handla billigt är väl kanske att man får stå ut med en del krångel?











Annons