När kan man könsbestämma platyyngel?

#1 - 25 oktober 2006 14:31
Jag har 4 platyyngel på tillväxt.
De är ett par veckor gamla.

Jag undrar bara ungefär när man kan se vilket kön de är?

Vad jag kan se hittills färgmässigt, så blir en Tuxedo (orange/gul+svart tux), en wagtail..troligtvis gul, och två är endast gula än så länge.. Hoppas de klarar sig [:o]
Vet inte riktigt vem som är mamman, men pappan är tuxedo (båda mina hannar är det). Troligtvis KANSKE mamman är en sunset..
#2 - 25 oktober 2006 14:44
Jag kunde inte se om mina platyyngel var honor eller hanar på ganska länge, kanske 3 mån.. :confused: Men det kanske inte behöver dröja så länge om de får mer näringsrik mat (gav bara flingfoder). Ganska tidigt kunde man ändå se en viss skillnad mellan dem; det yngel som skulle bli en hane hade en spetsigare analfena redan från början, innan utvecklingen till gonopodium. Dessutom var det ynglet lite mindre, smalare och hade en starkare röd färg, så jag misstänkte hela tiden att jag iaf hade en hane bland ynglen. (Jag har röd mussepiggplaty.)
#3 - 25 oktober 2006 14:49
Platy lär bli könsmogna cid 2-3 månaders ålder.
:)
#4 - 25 oktober 2006 15:23
Det är speciellt en av dem jag är nyfiken på...
Den som blir tuxedo (om den klarar sig) är bra mycket större än de andra.

Okej, ska kila en trappa upp & kolla analfenor nu :D











Annons