När byta första gången

#1 - 9 november 2009 01:05
Jag har ett 112L har varit igång i ca 2 veckor när ska ja byta vatten i de första gången.. har 9 st platy i det
#2 - 9 november 2009 06:40
nu!
#3 - 9 november 2009 07:52
Verkar finnas lite olika åsikter kring det där. En del tycker man ska vänta 3-4 veckor innan första vattenbytet och andra säger att man ska börja med dem på en gång. Jag har testat båda metoderna och jag tyckte det gick mer friktionsfritt när jag väntade tre veckor, men det kan ha varit en ren slump också.
#4 - 9 november 2009 08:09
det beror ju på vilka vattenvärden man har.

i början är det nitriten och nitrataten som är viktigast att hålla koll på.

kolla med dropptester, visar de höjda värden, så är det dags att byta,
visar de normala värden, så kan man gå på en normal rutin med
byte varje vecka / var annan vecka / varje månad, eller vad som är lämpligt
för just det karet med just den belastningen man har.

finns inga direkta sanningar eftersom varje kar är unikt.


.
#5 - 9 november 2009 08:13
Ta det lugnt och stressa inte, bakteriekulturen som byggs upp i filtermaterialet behöver omk en månad på sig att utvecklas, viktigare är att mata ytterst sparsamt varannan till var tredje dag under uppstarten och att se till att vattnet transporteras med bra fart genom filtermediet så att filterbakterierna syresätts och får jobba optimalt.

Berätta gärna vad du har för filtrering samt hur ofta och mycket du matar, 9 platys är i eget tycke lite i överkant i ett uppstartningsskede iom att det gärna matas i överkant.
#6 - 9 november 2009 08:18
Mr Fork !!!!

back in bizznizz ??

Nice att se dig igen !!

.
#7 - 9 november 2009 08:45
Tack Kensa!
#8 - 9 november 2009 18:59
jag har en am top pump tror den heter så... och vattnet är helt klart o ser bra ut fiskarna verkar trivas ja matar typ 1-2 om dagen
Bilagor:
#9 - 10 november 2009 04:01
om jag nu ska byta vatten hur mycket bör ja byta?
#10 - 10 november 2009 06:52
Kolla övriga inlägg angående matning...

10-30 % av vattnet brukar vara ett bra riktvärde. Om det verkligen är så att du matar upp till 2ggr per dag kanske du borde byta 20-30% omgående. OBS! Bara min åsikt.
#11 - 10 november 2009 13:41
Att byta 30 % i veckan redan fran borjan ar riskfritt, battre om inkorningen tar lite langre tid istallet for att bygga upp hoga ammoniumhalter vilker ger en hogre nitrit topp (spik) vid inkorningen..*

Oxa rekommenderar jag en tesked vanligt salt per 100 L vatten som skydd mot nitritgiftverkan...

Och mata inte 2 ggr om dan, mata varannan dag istallet...

*om du har kloraminvatten har jag ingen aning hur du skall forfara (forutom att vattnet kan behandlas innan det gar ner i akvariet.
#12 - 10 november 2009 21:07
nu har ja bytt ca 10-15L :)











Annons