Det var nog en del som tänkte att mandelmassan gått några veckor över före-bästa-datum uppe i krukan på mej när jag satte Slimline i min 50x50x50-kub... Men resultatet blev ju riktigt lyckat - och varför inte dra till riktigt ordentligt nu när man fick sej ett litet nano-kar på styvt 5-6 liter.
Karet köpte Ansjo till mig i tyskland, och det har en liten lampa ovanpå och ett litet sött filter. Lampan har även en cool blå "månskens"-lampa som ger ett riktigt mystiskt ljus.
Jag hade några bitar slimline liggandes och jag har sågat till tre bitar med en liten hobbysåg (vars handtag givetvis gick sönder precis när jag satte igång...), och sedan "rakat" av bitarna baktill så att de blivit tunna, drygt 1 cm, för att inte ta så mycket spejs i burken. Sedan har jag figursågat kanterna så att de fogats ihop snyggt.
Här är några bilder på projektet. Nu skall bara siliconet härda.
Jag återkommer med fler bilder senare när det är dags för vattenfyllning, plantering o.s.v.
:)
