Mitt guldguramipar heter Göran P och Anitra. Nu har jag dock köpt en till hona, men hon får väl heta Annika då... Alternativt att jag byter namn på Anitra och Annika, så att gamla honan heter Annika och nya Anitra. ;)
Mitt stim med kilfläcksrasboror har inget namn heller. Min kvarvarande black molly heter dock originellt nog Polly.
Mina multisar (5 st) som precis har ynglat av sig (minst 7 st) har inte heller fått namn ännu, men jag har bett folk ge förslag på min blogg. Förslagen hittills inkluderar Sven, Sture, Sune, Britt-Inger, Lennart, Birgitta, Barbro, Denholm, Bergren, Pavel och Fisk.
Min flickvän föreslog dock att de skulle heta Janne Schaffer allihop, vilket jag tyckte lät som en bra idé. Så nu heter alla Janne Schaffer, utom ena mamman som jag hann döpa till Berit.
Mina tre nyinförskaffade rubinguramis fick på förslag (återigen från flickvännen) heta Svenne och Lotta. Men den tredje då? Jo, den fick heta Janne Schaffer.