Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Näbbciklider Hona eller Hane

Arkiverad tråd – read-only.

Jag har ett litet problem i vårt akvarium.

för någon månad sen köpte vi en hona och en hane av
[TABLE="width: 790"]
[TR]
[TD="width: 20"]
[/TD]
[TD="width: 540"] Labeotropheus trewavasae[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Hanen va ljus lite rosa ton och med fläckar och hade fläckar på stjärtfenan orange fena.
Honan va mörkblå fick mörkare ränder imellanåt men annars blå och orange fena tre fläckar på bakfenan.

Dessa två kom inte alls överrens "honan" fick stryk som attans så vi bestämde oss för att inhandla en hona till.
Fortfarande fick den första honan stryk hela tiden så vi bestämde oss för att helt enkelt byta ut hanen.
Vi tog ner honom till fiskaffären och fick en annan hane med oss hem.

Denna ser dock likadan ut som vår första hona mörkblå med orange fena och tre fläckar på bakfenan.
Och våra blåa är i fullt slagsmål. Nu håller vi dem separat.
Jag misstänker nu att vi från början inte fått en hona och en hane som vi köpt utan två hanar men finns det något säkert sätt som inte kräver en expert för att man ska kunna se detta så man har det svart på vitt innan vi åker ner till butiken igen.
Den riktiga honan vi fått är mycket mer ljus i sina färger men även hon har dessa prickar därbak men denna honan är en ungdom fortfarande och inte fullvuxen.

Tacksam om någon kan hjälpa mig! <3
Det finns många färgvarianter av Labeotropheus trewavasae och det är därför mycket svårt att säga något om könsskillnader utifrån din beskrivning.
På vuxna fiskar kan man om man är van se skillnaden genom att titta på könsöppningarna - honans är något större och rundare.
Vuxna hanar brukar väl ha något större och spetsigare fenor, och har väl oftast i alla fall en tydlig äggfläck på analfenan?
Animaniac skrev:
Vuxna hanar brukar väl ha något större och spetsigare fenor, och har väl oftast i alla fall en tydlig äggfläck på analfenan?

Nja, visst IBLAND lite spetsigare fenor och i genomsnitt har hanarna fler äggfläckar, men att använda det som ett säkert identifikationtecken på enskilda fiskar funkar inte.
Skulle gissa på att det är två hanar som ni har.
Hej
Jag har nog aldrig sett någon trewavasae hona som är blå!
De brukar vara orange (O) , brun/grå fläckig (OB) eller bara bruna!
Så jag är nog mer än säker på att du har två hanar!
Har aldrig heller sett det

Tillbaka till kategorin












Annons