Låter inte alls bra det där, men det är inte säkert att hoppet är ute för din molly! Det finns en sjukdom som på engelska heter "pop-eye", och om fiskarna får den sväller ena eller båda ögonen upp och det ser ut som att de ska explodera vilken sekund som helst. Jag råkade ut för det en gång, en liten platy fick ett uppsvällt öga, det såg ut som det hade växt ut ett mosteröga på den! Verkligen hemskt! Men när jag letade på nätet hittade jag råd om denna sjukdom och där stod att den INTE behövde vara dödlig för fisken. Tyvärr har jag inte kvar länken till just den sidan.
I alla fall hade jag min lilla platy i ett karantänsakvarium rätt länge, ca en månad, och hon fick en dubbel behandling med Furanol. Vet inte om det var medicinen som hjälpte, men i alla fall blev hon efter lång tid långsamt bättre och till slut helt frisk. Numera är hon en storväxt platy med helt normala ögon och har dessutom blivit mamma många gånger till mängder av yngel.
Sjukdomen pop-eye är vad jag vet inte samma sak som buksot, men det är i alla fall också en sorts stressjukdom som fiskar kan få om vattenvärdena är för dåliga. Min platy blev sjuk när jag hade åkt ifrån akvariet en vecka under en sommar. Olyckligtvis blev det väldigt varmt, så att temperaturen i vattnet steg och då passade pumpen i mitt 180-liters akvarium på att gå sönder. Rätt stressande för fiskarna... När jag kom hem såg ändå fiskarna ok ut, men inom ett par veckor dog ett antal regnbågsfiskar och så fick den här platyn sitt uppsvällda öga.
Min platy fortsatte under hela tiden hon var sjuk att äta ordentligt och såg hela tiden rätt pigg ut, trots det hemska ögat. Så länge läget är sådant tycker jag att man kan ha tålamod och se om inte sjukdomen går över. Men om inte fisken vill äta, och om den verkar må väldigt dåligt, då är nog det mest barmhärtiga att avliva den.
Hoppas att du kan ha någon nytta av mina råd, och lycka till med din lilla molly!