Molly med vita rör i???

#1 - 15 februari 2006 14:48
Hej, jag har tyvärr haft mycket sjukdom i mitt akvarium, både bukvattensot och någon slags inälvsparasit som gjorde att fiskarna bara bajsade tunna tuber utan bajs i, dessutom var en del fiskar magra o krokiga och en del uppsvällda med utstående fjäll.

Nu har jag kommit till rätta med alla problem tror jag med hjälp av medicinering i tre omgångar samt regelbundna vattenbyten (25-30 % en gång i veckan)

Men mina Black Molly har vita rör i analöppningen, först hade den enda ensamma som jag hade och nu ser jag att den som jag köpte som sällskap för ca 2 veckor sedan också har fått (eller så såg jag det inte först)
Vad är det för något? Skall de ha så eller är det någon slags mask? inälvsparasit? Är det tarmar?:confused:
#2 - 15 februari 2006 15:59
Mina 3 jag hade en gång hade också detta, både honor och hannar. Jag tror att det är deras tarmar som man ser eftersom det finns på i stort sett alla black molly så du behöver nog inte oroa dej.
#3 - 15 februari 2006 16:33
mina mollys har också en utstickare i baken
är väll ändtarmen som sagt så ...
#4 - 15 februari 2006 20:04
Tack

Ok, tack för hjälpen då.
Blir lite glad att det i alla fall INTE var någon konstig inälvsmask el dyl.

http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=46800











Annons