Mitt palettciklid-par...

#1 - 13 mars 2006 20:25
hej, har en undran....varför leker inte mitt palett par? är det så att alla inte passa ihop? eller..? är det något annat som stör dom? Jag vill ju så gärna att dom ska leka..

Är det någon som kan berätta lite för mig...blir så tacksam

mvh Nina
#2 - 14 mars 2006 13:34
Testa med att höja tempraturen och ge dom svarta-mygglarver.
#3 - 14 mars 2006 15:59
[INDENT][quote=Inez]hej, har en undran....varför leker inte mitt palett par? är det så att alla inte passa ihop? eller..? är det något annat som stör dom? Jag vill ju så gärna att dom ska leka..

Är det någon som kan berätta lite för mig...blir så tacksam

mvh Nina[/quote]

Har samma sak med mitt par. Jag matar med rödamygglarver en gång om dan. E det fel?
[/INDENT]
#4 - 14 mars 2006 16:01
[INDENT]
[quote=lovlie] [INDENT]

Har samma sak med mitt par. Jag matar med rödamygglarver en gång om dan. E det fel?

[/INDENT][/quote] Temp ligger på 28 grader
[/INDENT]
#5 - 14 mars 2006 16:33
Det är för högt sänk det till 25-26 eller nåt.
#6 - 14 mars 2006 17:20
ett annat bra tips är att "göra om" i tanken det brukar stimulera många arter till att börja komma igång att leka.annars leker palletten i de flesta vatten.
#7 - 15 mars 2006 18:17
Jag möblerade om i akvariumet. Jag satte växter framför grottöppningarna och då tog det ine lång tid förrän de började leka. Nu har jag yngel som är 4 veckor gammla. Mycket växter vill de ha.
Lycka till!











Annons