Mina räkor tycker om.. / tycker inte om...

#1 - 22 november 2007 22:09
Crystal.

Trärötter, fryst Cyklops, mörker (mörk sand o utan belysning) sitta och plocka på filtervadden, flingfoder, när jag dammsuger sanden o godbitar dyker upp.. vattencirkulation.. att vara många... ;)

Syrefattigt.. kemikalier... stora vattenbyten för småbebisar... att vara för många... att sakna något av det som står ovan... :D

Vad gillar era??? Bra o snabba tips för alla nya räkintresserade, tänkte jag... :D
#2 - 23 november 2007 08:33
Red Cherry

Gillar:
MAT!! Räkmix, fiskskrap, räkor, räkrom, artemia, squasch, gurka, potatis, ärtor, morot, alger, döda blad. Att vara överallt och på allt, gärna på varandra och på snäckorna. Vattencirkulation...unga räkor leker gärna i pumputblåset. Hanar gillar att simma runt och jaga brudar.

Ogillar:
Hungrigt fisksällskap.

Har precis skaffat humleräkor och de verkar vara ganska lika red cherry i sätt och behov än så länge. Även ett litet gäng blå räkor och de är mer framåt, fast de är få och bor med fiskar är de väldigt orädda och beter sig redan som att de äger karet.
#3 - 23 november 2007 17:25
Amano

Gillar: Att äta upp mina växter, pelllets, algtabbletter.

Gillar inte: Uppretad kinapleco











Annons