Undrar lite om hur stora grottor som blovianska fjärrilar behöver, samt även hur stora som behövs till kakadua?
Samt hur man gör om man skall ha 2 honer till kakadua cikliderna, då hur när varandra honernas grottor kan vara?(kan dom vara synliga för varandra?)
Har lite funderingar på att bygga på höjden för att förhoppninsvis avlasta botten nivån lite då det skall finnas pansar malar där samt anictrus.
Samt då även hur grott öppningarna skall vara höjd mässigt plasserad samt storleks mässigt för ingång hålen, dels för att malarna inte skal få för sig ta sitt tillhål där?
Frågor som även kommer upp när man funderar på bygga på höjden är om man behöver nån platå framför grott öppningarna.
Vill inte köra med kruker heller kokosnöter.
Tänkte mer i sten heller egentillverkat av frigolit som målas och lackas.(frigoliten kommer narturligtvis vara fäst så den inte flytter).
Möjligtvis någon köppegrotta typ dom som nu säljes på annonsbörsen, men tror dom som säljs där kan bli lite stor för mitt 200 liters(100 x40x 50), vad tror ni?
Skulle även vara glad för lite foto på aquarie som är uppsat för dessa arter.
Alla tips mottages med tacksamhet av en glad nybörjare, som vill planera så mycket som möjligt innan fiskarna är i karet, för att få ett så lyckat slut resultat som möjligt med en miljö som fiskarna kommer att stor trivas i.
