Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Mellanamerikansk regnbågsciklid

Arkiverad tråd – read-only.

Hej, Jag hade tänkt att skaffa några nya firrar till mitt kar. Jag fastnade för den mellanamerikanska regnbågscikliden eftersom den har sån fin färg och som jag har hört det så verkar det vara en ganska fredlig fisk. Den skulle nog passa bra i mitt kar men det enda problemet kanske är min eldstjärt då han brukar vara lite bråkig ibland. Vet någon vart man kan få tag på fisken och vad den skulle kosta?
Jag skulle vara tacksam för svar.
Vad är det för art du undrar över - har vad jag kan minnas inte hört denna benämning på någon art
Kan det vara den här kanske?

/www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=217
Jag har vid några tillfällen sett att Herotilapia multispinosa kallas "Mellanamerikansk regnbågsciklid" - är det möjligtvis denna som Hugobugo avser?

Attachment
(lånad bild från nätet).
Inger är inne på samma idé.
(Sorry, Inger, jag hann inte se ditt inlägg).
:)
Inger är inne på samma idé.

(Sorry, Inger, jag hann inte se ditt inlägg).

:)



Haha, men mitt inlägg blev inte klickbart, jag rader det :D

//Inger
Inger H skrev:


Jag genade (slarvade) lite med länken [:o]

//Inger

Japps, jag såg det!
All information i adressen måste vara med. ;)
Men, nu ligger länken där, klickbar som ett nysåpat parkettgolv.
:)

Ja det är den som Mats skrev. Jag kollade vidare lite ock såg att den även kallades för multispinosa ciklid. Iallafall så har jag beställt 3 st sånna nu som ska komma på onsdag.

Tillbaka till kategorin












Annons