Jag har en vägg som står tom. Jag försöker hitta en bra byrå som jag kan ha akvariet på. Har dock lite funderingar.
Väggen är ca 90cm lång. Har hittat några byråer som funkar fint, både höga och låga. Spelar egentligen ingen roll, i och för sig är de ju lättare att greja med karet om det står längre ned, plus att det känns som att det blir mer stabilare.
De byrårer jag kollat på, finns dock ingen maxvikt för. Hur vet man att de håller för ett kar?
Och hur stort kar kommer jag få plats med. Djupet på byråerna jag kollat på ligger runt 30-40cm. Jag skulle gärna vilja ha lite större, gärna 50, så man har lite marginal, med sladdar och sånt på baksidan av karet, och även så det inte står direkt mot väggen, eller direkt i framkant av byrån.
Jag har kollat runt lite på blocket, men folk är generellt sätt dåliga på att skriva ut både mått och antal liter på karen. Jag tänker mig att ett 100-150Liters borde funka ganska bra, men vad är standardmåtten på dem ? Finns det någonstans man kan kolla upp sånt ?
Vill ju ha ett så stort kar som möjligt, men vill samtidigt att byrån ska hålla och att det ska finnas en del marginal.
Någon som har tankar och ideer?
