[QUOTE=Peter_F][QUOTE=Tzerra]Okej, jag har 5 Röd Zebra, 5 Golden och 5 Mangiano. Kanske bara ska mata dom lite en gång per dag.[/QUOTE]
Det tycker jag du gör helt rätt. Risken att de svälter är nästan obefintlig. Då är det bättre om du delar upp maten så eventuellt svagare individer också får sin beskärda del. Jag brukar lura bort den dominante hanen till ena matningshörnet samtidigt som jag matar med andra handen till de som håller sig på avstånd. På så sätt ser jag att alla får i sig lite mat.
//Peter[/QUOTE]
Hehe, de har jag märkt. Mina mangiano är kaxigast, dom simmar dit direkt och äter all mat så dom andra inte får något. Tack för tipset, ska testa att lura iväg dom till ena sidan sen mata dom andra på andra sidan :)