Mat till ancistrus

#1 - 16 november 2005 07:26
Har en liten ancistrus som av misstag följde med en växt från zoobutiken. Från början visste jag inte vilken slags mal det var men insåg att jag måste skaffa mat till den lilla krabaten i det då nystartade akvariet helt utan alger. När jag beskrev malen trodde de det var en pleco (vilket det lyckligtvis inte är), och jag fick med mig en burk plecomin hem. Malen äter detta, men är det bra mat även för en ancistrus? Hur ofta behöver jag mata den? Den är fortfarande liten och i akvariet finns viss algväxt men inte särskilt mycket.

Tacksam för svar
#2 - 16 november 2005 07:46
Kolla här http://www.goc.se/
#3 - 16 november 2005 07:55
Tack! Där fanns svar på de flesta frågor, nu är jag bara osäker på hur ofta jag ska slänga i en algtablett. Gör det ungefär två ggr i veckan just nu men har ingen aning om det är lagom.
#4 - 16 november 2005 16:32
Det skulle jag tro att det blir bra. Ger man de för mycket så kanske de slutar att äta algerna som blir i akvariumet.
Tänk bara på så att du slänger ner algtabletten när ljuset ska släckas i akvariumet, annars finns risken att övriga fiskar äter på den.
Malen är ju aktiv och äter på natten.

Lycka till!
stefan











Annons