[quote=Katina]Finns det fler förslag på små algätare (som trivs i ett 54 liters akvarium/60 cm långt). Räkorna tycker jag ser lite läskiga ut[:D] .... Finns det inga små malar eller andra fiskar som är bra på att äta alger? Mina Guppy äter ju en del om jag svälter dem lite ;) . Fick ett förslag på Pitbull Pleco, någon som vet något mer om den dvs hur svårskött/svår att få tag på mm. Siamesiska algätare ska visst vara duktiga att äta alger men blir väl lite för stora?
Alla förslag på små, duktiga, lättskötta (många krav) algätare tas tacksamt emot! [:D][/quote]
Läskiga?:eek: Dom som är så söta[:o]
Ampullaria? (Säljs som guld/äppelsnigel)
http://www.mizog.com/productinfo/art/snailfile/apple_snail_257x168.gif
En av mina tog sig in i min algiga "yngelbur" och städade upp alla alger på en natt :)
Jag har körsbärsräkor (Tror jag i alla fall! Om de lever så är de duktiga på att gömma sig), de är ju extremt fina och inte alls äckliga :) Blir bara 2-3 cm:
http://www.crayfishshop.com/images/red-cerry-shrimp-neocaridina-denticulata-sinensis.jpg
Sedan finns det billigare alternetivet amanoräka:
http://www.petshrimp.com/images/amanoshrimpL.jpg
Hähä, själv ska jag hämta hem min filterräka som jag har tingat från djuraffären på måndag ;) Ingen algätare, men söt så det räcker och blir över :D Dessutom är den runt 10 cm ;)
(Tack för någons råd om att ancistrusar behöver cellulosa från trä, btw! Det visste jag inte, får köpa nån liten rot ;))