Arkiverad tråd – read-only.
finns det någon fisk som äter fiskarnas avfall?
Hoppas du menar foderrester.. i så fall japp.
Corydoras (pansarmalar) är det du söker.
Palettciklid och även andra fiskar ur släktet Pelvicachromis.
Dessa äter det som man i fiskbeskrivningen kallar "Detritus"
Jag såg att det finns 4 arter på zoopet av detta släkte. Vet någon om det finns fler arter, eller var man kan köpa någon av dessa (förutom palettcikliden). Har inte sett några av dem i de akvarieaffärer jag varit i.
Finns det andra detritus-fiskar?
Av corydoras finns det nog ett hantal hundra arter.
På zoopet står det ingenting om att de äter ditritus, gör de det ändå?
Nu har jag pratat med en zooaffär (där de verkar vara kunniga) och de menar bestämt att corydoras inte äter avföring utan enbart foderrester. Är detritus samma som foderrester, jag vill bli av med allt bajs. Hur gör man för att bli av med det, tycker jag städar jätteofta, men efter en dag kan det ändå hänga lite överallt.
Undrar faktiskt samma sak:
Har knappt några alger, men efter knappt 2 dagar efter vattenbyte så är det fullt (nåja, inte riktigt) med skit i hörnen på karet...!
Mvh Malawi´n
Vad har du för fisk i karet?
Enda sättet att bli av med allt bajs är att antingen ta bort den själv eller ha så pass kraftig cirkulation i karet så filtret tar hand om det. Finns inga malar (fiskar) som äter bajs...detritus är organisk nedbrytbar massa och i denna lever en massa små djur...bajset är redan nerbrutet så den får du ta hand om själv.
Mvh Janne