Hej Peter,
Tyvärr verkar det inte finnas något större utbud av malar i Centralamerika. Det finns relativt gott om "Ictaluridae",
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa.asp?NR=78
men dessa är pga sin storlek och rovgirighet inte speciellt lämpliga i akvariesammanhang. De enda från denna familj som överhuvudtaget går att hålla i akvarium är några arter i släktet Noturus.
En betydligt lämpligare fisk är Arius seemani
http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=340
fast även den ställer ju en del krav.
Corydoras och L-malar kan jag svårligen tänka mig att man kan hitta i Centralamerika. Definitivt inte Corydoras i alla fall eftersom de vill ha ett surt vatten, vilken man svårligen finner i Centralamerika.
Malar som man kan ha i ett centralamerika-akvarium är t.ex. de större L-malarna (även om de ursprungligen kommer från Sydamerika) som segelfenspleco och vanlig plecostomus efetrsom de tål ett ganska högt pH.
Akvaristiska hälsningar
Kjell