Mal med pondus?

#1 - 30 oktober 2006 20:17
Finns det någon mal som har tillräcklig pondus för att tampas med mina Red Cap´s om maten? Jag tyckte synd om min L144A för han blev hela tiden utan mat när Red Cap:en fick syn på hans tabletter.
#2 - 30 oktober 2006 20:44
Red Cap är nåt slags Malawiciklid, va?
Vanlig Ancistrus - den du kallar L144A - är bland de tuffare L-malarna i den mindre storleken, i alla fall som vuxna. Vanlig pleco, Liposarcus pardalis, är också rätt oöm fast blir stor. Har du gott om plats och inte behöver en algätande L-mal kan du välja en L114 eller någon annan Pseudacanthicus - de kan vara riktigt griniga.
Annars finns ju alltid malar som Bagarius yarelli om du inte är rädd om de andra fiskarna - eller fingarna...
#3 - 31 oktober 2006 21:46
Hej
Du menar RED CAP:-)
ja det gäller att ge maten(algtabletter) på kvällen när lampan släckts.
Red cap är osedvanligt duktiga på äta.Framförallt fiskarsom är mindre.
MVH Marita
#4 - 31 oktober 2006 21:58
daniel60 skrev:
Red Cap är nåt slags Malawiciklid, va?


[FONT=Comic Sans MS][COLOR=darkorchid]Nej, det är ju en slöjstjärt! :D Jag har alltid haft ancistrus med slöjstjärt och det har funkat bra. Ge slöjisarna lite flingfoder strax efter du slängt i tabletten så är de sysselsatta en stund med att äta från ytan. När mina anictrusar väl fått grepp om sina tabletter har de inte släppt den! ;)[/COLOR][/FONT]











Annons