Mal akvarium: belysning

#1 - 20 januari 2002 21:16
ska inreda ett mal akvarium på 115L

fiskar blir glödbandtetra och neontetra (har dom i akvarium redan)
just nu är det ett 90m och ett 60cm lysrör.

kommer eventuellt bara att ha 60cm el.90cm pga av att jag ska framhäva neontetrorna och glödbandtetrorna.

men är det någon som har ett tips hur man gör en bra nattbelysning så jag kan se mina malar ett par gånger ialla fall :)

ska vara ganska soft.

testade med att ställa min "minimaglite" alltså en liten ficklampa
och det blev ganska bra fast man kan skulle ha 4st sådana.

har hittat lite men då är det på 20W och det är ju mycket för mycket.


MVH Anton




600L med sebracilkilder och guldsömmar.
100L med neontetra, guppy, glödbandstetra, platy och metalpansarmal
50L yngel akvarium just nu men platy och gubby ska vara där så fort platy ynglena har växt upp sig lite.
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 29 januari 2002 16:14
Hej Anton,
Faktum är att många nattaktiva malar med tiden blir allt mindre skygga och åtminstone brukar komma fram i skymningen.
Så gör till en regel att alltid lägga ner någon eller några maltabletter på ett speciellt ställe strax innan du släcker ner akvariet, så börjar de nog leta sig fram.
Annars finns det ju speciella svaga färgade kronljuslampor som man kan använda som nattbelysning.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#3 - 17 februari 2002 13:36
Malarna kommer mad all sanolikhet fram om att tag även på ljusa dagen. Till och med mina Kuhlii ålar kommer fram på dagen. Dina malar är säkert som dem flesta fiskar lite skygga bara nu i början.












Annons