Lysrör t5 till 240 juwel

#1 - 27 oktober 2021 12:10
Har själv nu 2 juwel dayligh t5 1047 mm 54 watt lysrör t5. Ser varmt 26-28 grader sällan i akvarium och inomhus 22-23 grader. Nåt fel? .. ska jag ta en byta lys rör sylviana aqua star t5 1047 mm ?? Vill ha fiskar sällskap vill ha 25 till 26 grader .. Finns det nåt bra tänkt på det växter är viktigt vad kör lys rör är det juwel dayligh bra ?? Har tänkte fram juwel dayligh t5 1047 mot växter rötter mm och ska sylviana aqua star t5 1047 bak mot fiskar o rötter o sand ?? Den fota på min akvarium den heter båda samma juwel high lite Day..
#2 - 27 oktober 2021 13:31
Visa den har min akvarium den heter..
#3 - 29 oktober 2021 04:02
Vad felet ligger 27 grader uppåt där?? Har juwel akvarium 240 liter. . Måste jag byta en lys lysrör?? Om hjälper till kallt om från sylviana aqua star??
Har den båda juwel dayligh high lite t5 1047 nu ..
#4 - 29 oktober 2021 05:08
Blir samma värme från Sylvania aquastar,har du doppvärmaren.på så stäng av den.Kolla även att din termometer visar rätt, du kan ha ett lock på rampen lite öppet för att vädra ut värme.
#5 - 29 oktober 2021 05:09
[QUOTE=Christer5;n2432704]Blir samma värme från Sylvania aquastar,har du doppvärmaren.på så stäng av den.Kolla även att din termometer visar rätt, du kan ha ett lock på rampen lite öppet för att vädra ut värme.
#6 - 29 oktober 2021 07:07
[QUOTE=Christer5;n2432704]Blir samma värme från Sylvania aquastar,har du doppvärmaren.på så stäng av den.Kolla även att din termometer visar rätt, du kan ha ett lock på rampen lite öppet för att vädra ut värme.[/QUOTE]

Ja har gjort det nu igår direkt av dropvärm inne min lägenhet är 22 grader. Bra veta ljus från 16.00 till 23.30 och släcka mellan 23.30 till 16.00 . Lite problem att öppna den pga min katt brukar ligger på ramp där..
#7 - 31 oktober 2021 10:05
[QUOTE=Lusse;n2432814]Ok här är ett alternativ.
Hornbach har Juwel original led lysrör ramper.
Det är bara att ta bort din ramp lägga på din nya och de två flärparna plus sticka i kontakten i timern.
https://www.hornbach.se/shop/Akvaris...-listning.html


Dessa ramper är högst troligen de som följer med original när man köper ett Juwel akvarium idag. Dvs de är TROLIGTVIS väl testade och säkert konstruerade så att de funkar med det mesta typer av användning.
Det är dyrare initialt men i längden tror jag att det blir billigare man behöver inte bry sig om vilka rör skall jag byta o skall jag ha reflektorer samt när skall de bytas när 20% av intensiteten försvinner med tiden osv.. Dvs man får frid i sinnet o kan koncentrera sig på karet o inte tänka på lysrörens slitage..

Nu har jag 1m LED armaturen den förbrukar 50% mindre watt. Det innebär att förluster som vörmeavgivning är hälften så mycket. Det var ett av huvudskälet till att jag bytte. Dvs jag ville minimerar problem med övertemperatur i karet. Speciellt en varm sommar så vill jag inte ha en armatur som ökar på problemet.

Sen kommer de amaturerna med två olika LED lysrör, färger som standard.
Det trevliga med dem är de tillskillnad från lysrör och vilken gas de innehåller som gör att de har tex en stor peak av blått samt rött. Utan bara en peak av blått. (Blått våglängderna tränger djupare ner i vattnet) Dvs inte som den naturliga solen en mer jämn fördelning av våglängderna.

Om man tittar på hur dessa två led ljusrör har fördelat ljusspektrat så ser man att de följer rätt bra solens fördelning. Ja fast lägre när de är inte lika starka som solen :)

Jag har första hands erfarenhet ifrån rampen och växterna växer och jag är i stor sett nöjd.
Samt jag har 8h belysningstid (antar att de har mer intensitet än mina gammla T5 lysrör). DVD vill jag ha mer ljus så fins det mycket utrymme till att förlänga fottoperioden. [:-106]

Vissa gillar inte ljuset så kanske kolla in själv innan du eventuellt gör bytet. Men jag ser inga problem själv.
[/QUOTE]

Väldigt bra och informativt inlägg !
Under dom kalla månaderna behöver inte doppvärmare gå så mycket om man har T5 lysrör som värmer.
#8 - 31 oktober 2021 10:45
[QUOTE=Christer5;n2432820]

Väldigt bra och informativt inlägg !
Under dom kalla månaderna behöver inte doppvärmare gå så mycket om man har T5 lysrör som värmer.[/QUOTE]

Tänker mer så att värme går uppåt ifrån rampen också. Därav gillar katten att ligga där.(=förluster) :)

Doppvärmare är i vattnet o är specialiserad att med sin termostat att hålla en given temperatur om den av någon anledning skulle sjunka under dess inställda temperatur. Allt däröver är mer temperatur än vad man har tänkt sig o vill ha

Armaturen kan bara höja temperaturen utan att bry sig om det är 24 eller 29 grader i karet den värmer på i alla fall.

Då i dessa lägen vill man ha en armatur som värmer vattnet så lite som möjligt.
#9 - 31 oktober 2021 12:15
https://www.iquaticsonline.co.uk/pro...-generation-2/

Sen kan man tillägga att det finns andra tillverkare som gör amaturer till Juwel akvarium.

Denna tillverkare har en klar fördel med att man kan komma in i armaturen o byta ut den defekta komponenten om den går i sönder. Medan Juwel lysrörs amaturer eller LED för den delen går inte att öppna om man inte använder destruktiva metoder.
#10 - 1 november 2021 11:35
[QUOTE=Lusse;n2432823]https://www.iquaticsonline.co.uk/pro...-generation-2/

Sen kan man tillägga att det finns andra tillverkare som gör amaturer till Juwel akvarium.

Denna tillverkare har en klar fördel med att man kan komma in i armaturen o byta ut den defekta komponenten om den går i sönder. Medan Juwel lysrörs amaturer eller LED för den delen går inte att öppna om man inte använder destruktiva metoder.[/QUOTE]

Vad bra information. Dyrt köp en för 1299 kr såg den men vilken märkt ska ha min akvarium?? Multi led juwel??
#11 - 1 november 2021 11:49
[QUOTE=Klas Bengtsson;n2432860]

Vad bra information. Dyrt köp en för 1299 kr såg den men vilken märkt ska ha min akvarium?? Multi led juwel?? [/QUOTE]

Jag TROR att man går på amaturens bredd att den passar ditt akvariums bredd dvs 100cm, 120cm, 150cm osv.

​​​​​​Ja de är dyrare + England = tull. Har Hornbach i Malmö o det var bara för mig att åka dit o ta en ifrån hyllan. Så det var enklare + att om det skulle vara något så är det kanske lättare med en lokal affär.[:-106]
#12 - 1 november 2021 12:01
[QUOTE=Lusse;n2432861]

Jag TROR att man går på amaturens bredd att den passar ditt akvariums bredd dvs 100cm, 120cm, 150cm osv.

​​​​​​Ja de är dyrare + England = tull. Har Hornbach i Malmö o det var bara för mig att åka dit o ta en ifrån hyllan. Så det var enklare + att om det skulle vara något så är det kanske lättare med en lokal affär.[:-106][/QUOTE]
Har aldrig haft sett och nåt som gjorde det min akvarium är juwel 240l 121 cm bredd den men lysrör t5 är 1047 mm och tror 100 cm ?? Såg inte många som har där som du först gjort det ..
#13 - 1 november 2021 12:23
Ah, förlåt de har bara T5 amaturer som är direkt kompatibla med Juwel. (Ser inga LED varianter).

Då försvinner poängen.. (men de går att serva.)

Dessa bör passa ditt akvarium:
https://www.iquaticsonline.co.uk/pro...th=a9-1047mm42

De har en bra service avd som man kan chatta med så att man får rätt vara. Surt om det blir fel ifrån England..
#14 - 1 november 2021 13:19
#15 - 1 november 2021 14:05
[QUOTE=Sleaper;n2432867]Multilux LED till Rio 240. Inbyggnadsbelysning JUWEL Multilux LED 2x21W 120cm - köp på HORNBACH.se[/QUOTE]

Vad kostar det allt ? Får fundera på det den .. 1499 kr st eller hur .. är mycket intresserad av den..ska jag köp den mitten eller hela ?? Utan lucka fram o bak ?? Är den varmt eller sämre ?? Vill veta lite mer om det..
#16 - 1 november 2021 14:07
[QUOTE=Lusse;n2432866]Ah, förlåt de har bara T5 amaturer som är direkt kompatibla med Juwel. (Ser inga LED varianter).

Då försvinner poängen.. (men de går att serva.)

Dessa bör passa ditt akvarium:
https://www.iquaticsonline.co.uk/pro...th=a9-1047mm42

De har en bra service avd som man kan chatta med så att man får rätt vara. Surt om det blir fel ifrån England..[/QUOTE]


är den passar till min 240 liter juwel ?? Jag ska fråga. Är den rätta passar min 240 l juwel ska den inte bli varmt ?? Är nyfiken på. Ska jag byta bara mitten inte lucka fram o bak ?? Är den bra än T5 ??
#17 - 1 november 2021 14:33
[QUOTE=Lusse;n2432817][/QUOTE]

Köpte den med led lys rör innehåller paket eller jag väljer på färg ?? Vill veta också. Vad vatten skillnad från t5 lys rör 2x54 watt mot LED 2x21W ?? Är sämre varmt ??
#18 - 1 november 2021 15:30
Ja led tar lägre effekt (watt) o därmed värms inte karet upp så mycket. (Men det har vi gott igenom innan.) Eller förstår jag ej frågorna..
#19 - 1 november 2021 16:32
[QUOTE=Lusse;n2432873]Ja led tar lägre effekt (watt) o därmed värms inte karet upp så mycket. (Men det har vi gott igenom innan.) Eller förstår jag ej frågorna..[/QUOTE]

Vill veta mer och nu på den 27 grader med T5 juwel dayligh high lite t5 1047 kör utan dropvärm och. Inne här ca 22.5 grader.. Vill veta hur din hemma inomhus och din akvarium på den .. kostar det allt bara 1499 kr eller hur ??
#20 - 1 november 2021 16:47
Ska den rätt köp ?? Vill veta först . Kan ni ge mig tips på det ...
#21 - 1 november 2021 17:13
Har beställt den innan färdig. Klart..
#22 - 1 november 2021 17:14
[QUOTE=Klas Bengtsson;n2432878]Ska den rätt köp ?? Vill veta först . Kan ni ge mig tips på det ... [/QUOTE]

Det är den rampen till Juwel Rio 240.
#23 - 1 november 2021 17:16
[QUOTE=Christer5;n2432894]

Det är den rampen till Juwel Rio 240.[/QUOTE]
Är den rätt köp ?? Hur då.??
#24 - 1 november 2021 17:23
[QUOTE=Klas Bengtsson;n2432896]
Är den rätt köp ?? Hur då.??
[/QUOTE]

Jag tyckte inte om ljuset från denna ramp, andra tycker att den är helt okej.Det är endast du själv som kan avgöra vilken ramp du tycker om.
#25 - 1 november 2021 17:46
[QUOTE=Christer5;n2432898]

Jag tyckte inte om ljuset från denna ramp, andra tycker att den är helt okej.Det är endast du själv som kan avgöra vilken ramp du tycker om.[/QUOTE]

Ja jag får testa det den sen efter kan berätta mer allt senare.. testa på den..
#26 - 1 november 2021 19:02
[QUOTE=Sleaper;n2432867]Multilux LED till Rio 240. Inbyggnadsbelysning JUWEL Multilux LED 2x21W 120cm - köp på HORNBACH.se[/QUOTE]

Är den med Led lys rör? Dayligh o nature?? Vilken ta jag fram och bak på den ??
#27 - 1 november 2021 19:44
[QUOTE=Lusse;n2432817][/QUOTE]

Vilken led lys där ? Nature o Day? Vad fram o bak kör ??
#28 - 1 november 2021 20:11
I rampen så är det som du säger två olika lysrör med lite olika spectra.
Jag tänkte inte mycket på det o det blev bra.
(Blev som det blev)
Jag kollade nu o det råkar vara Nature bak.

Men bry du dig inte om hur jag råkar ha det, för du kan testa själv genom att vända rampen så att sladden går ut till höger eller vänster sida. För att utröna vad DU tycker att dina växter och djur ser snyggast ut.

​​

#29 - 1 november 2021 20:18
[QUOTE=Lusse;n2432905]I rampen så är det som du säger två olika lysrör med lite olika spectra.
Jag tänkte inte mycket på det o det blev bra.
(Blev som det blev)
Jag kollade nu o det råkar vara Nature bak.

Men bry du dig inte om hur jag råkar ha det, för du kan testa själv genom att vända rampen så att sladden går ut till höger eller vänster sida. För att utröna vad DU tycker att dina växter och djur ser snyggast ut.

​​

[/QUOTE]

Ja kolla på många Google om den och tror jag dom har en dayligh o en nature på paket från hornbach och kolla på det runt o fråga efter runt såg en står sa bra nature led fram mot växter o dayligh led bak mot akvarium o grus .. jag har ju där höger sladden.
#30 - 1 november 2021 20:30
[QUOTE=Klas Bengtsson;n2432876]

Vill veta mer och nu på den 27 grader med T5 juwel dayligh high lite t5 1047 kör utan dropvärm och. Inne här ca 22.5 grader.. Vill veta hur din hemma inomhus och din akvarium på den .. kostar det allt bara 1499 kr eller hur ?? [/QUOTE]

Jag har nu ~22° (se nedan) inne o 25.5° i karet efter 7h 15min (släcks efter 8h).

(Termometern på köksklockan 4m ifrån akvariet visa 21.6°. Men innegivaren till pannan som är 30cm ovanför karet visar att det är 23°..)

De där digitala termometrar skiljer sig åt. Den digitala termometern i karet visar 0.5° mer än en annan digital termometer som jag vid ett tillfälle körde bägge två samtidigt i karet.. så om den visar rätt eller lite för mycket har jag ingen aning om..

​​​​​
​​​​​
#31 - 1 november 2021 20:40
[QUOTE=Lusse;n2432907]

Jag har nu ~22° (se nedan) inne o 25.5° i karet efter 7h 15min (släcks efter 8h).

(Termometern på köksklockan 4m ifrån akvariet visa 21.6°. Men innegivaren till pannan som är 30cm ovanför karet visar att det är 23°..)

De där digitala termometrar skiljer sig åt. Den digitala termometern i karet visar 0.5° mer än en annan digital termometer som jag vid ett tillfälle körde bägge två samtidigt i karet.. så om den visar rätt eller lite för mycket har jag ingen aning om..

​​​​​
​​​​​[/QUOTE]

Vad bra att du vet om den o min själv där två.rum o kök.
#32 - 1 november 2021 20:59
[QUOTE=Lusse;n2432907]

Jag har nu ~22° (se nedan) inne o 25.5° i karet efter 7h 15min (släcks efter 8h).

(Termometern på köksklockan 4m ifrån akvariet visa 21.6°. Men innegivaren till pannan som är 30cm ovanför karet visar att det är 23°..)

De där digitala termometrar skiljer sig åt. Den digitala termometern i karet visar 0.5° mer än en annan digital termometer som jag vid ett tillfälle körde bägge två samtidigt i karet.. så om den visar rätt eller lite för mycket har jag ingen aning om..

​​​​​
​​​​​[/QUOTE]

Jag har haft ganska många digitala termometrar och ingen har visat samma temperatur, idag har jag en glastermometer och mäter dom olika akvarierna med den ibland.När man sköter om sina akvarier veckovis så känner man hur varmt vattnet är och om det är någon större avvikelse det fungerar för mig.
#33 - 1 november 2021 21:18
[QUOTE=Christer5;n2432909]

Jag har haft ganska många digitala termometrar och ingen har visat samma temperatur, idag har jag en glastermometer och mäter dom olika akvarierna med den ibland.När man sköter om sina akvarier veckovis så känner man hur varmt vattnet är och om det är någon större avvikelse det fungerar för mig.[/QUOTE]

Ja det är förnuftigt att ha en o samma termometer. För då tar man bort faktorn "variation" emellan olika termometrar som gör jämförelser lättare.. [:-106]

​​​​
#34 - 1 november 2021 21:27
[QUOTE=Lusse;n2432914]

Ja det är förnuftigt att ha en o samma termometer. För då tar man bort faktorn "variation" emellan olika termometrar som gör jämförelser lättare.. [:-106]

​​​​[/QUOTE]

Ja självklart vill ha 25-26 grader med dom.. Visa min hemma o är nöjd där om köket mellan tv o soffan här ..
#35 - 1 november 2021 21:36
Snyggt Klas!
#36 - 1 november 2021 22:21
Tack mycket den nya möbler dör hos mig min lägenhet.. Haft många år med akvariefiskar innan nu idag bara en 240 liter så räcker det här ...
#37 - 2 november 2021 08:28
Snyggt och ordning och reda :)
#38 - 2 november 2021 08:44
[QUOTE=Christer5;n2432931]Snyggt och ordning och reda :)[/QUOTE]

Kommer att bli se den och har lite läste att nature led fram o day led bak får mig testa sen se hur blir det. Sen din tur kanske kan med skaffa ny ramp led.
#39 - 2 november 2021 21:49
Min akvarium 240 rio juwel har där
1 par diamanten scalare
2 par nyckelhålsciklid
ca 17 colombiatetra
9 guldbarb (lite mer till minst 5)
12 metall pansarmalar med 2 egen odlat
3 L177 Golden nugget
5 L134 Leopard malar
#40 - 3 november 2021 16:06
Har fått hemma från posta.. är stolt på den och mig kör led nu i akvarium juwel Rio 240 . Har bestämt mig ta vänster sladden och kör nature fram mot växter och day bak mot grus o mest fiskar.. se hur går det blir ..
#41 - 3 november 2021 16:43
Gamla den tog bort T5
#42 - 3 november 2021 16:44
Jag testar på den nu med nya led fram nature led o bak day led ..
#43 - 3 november 2021 19:13
[QUOTE=Klas Bengtsson;n2432963]Jag testar på den nu med nya led fram nature led o bak day led ..[/QUOTE]

Så bra att den nya rampen är på plats,det kanske kan ta lite tid innan växterna har vant sig med nytt ljus.
#44 - 3 november 2021 20:22
[QUOTE=Christer5;n2432970]

Så bra att den nya rampen är på plats,det kanske kan ta lite tid innan växterna har vant sig med nytt ljus.[/QUOTE]

Ja det tar tid och har gått 4 tim nu o kollat nyligen den 26 grader men kommer jag nu lite dropvärm på den .. är rädd om dom klicka sig om ner till 25 grader...











Annons