Lysrör med varmt sken???

#1 - 6 augusti 2006 17:04
Jag har köpt ett akvarium med lysröret daylight. Tycker det är aldeles för gult och tråkigt ljus! Jag vill göra ett asieninspirerat akvarium med varmt ljus som framhäver fiskarnas färger. Ska ha dvärguramis och purpurhuvudsbarber. Har engelsk sjösten och är på jakt efter en fin bakgrundsplanch i varma toner. Några förslag???
:)

Mvh
Malin
#2 - 6 augusti 2006 17:08
Måste tillägga att akvariet är 167l och har två lysrör a 60cm.
#3 - 6 augusti 2006 17:10
Jag använder Sylvania Aquastar, blåt ljus som framhäver fiskarnas färger. OCh växterna växer också mycket bra..
#4 - 6 augusti 2006 17:12
Är ute efter ett varmt sken lite åt det röda hållet, låter som att Aquastar går åt det blå eller framhäver det alla färger? =)
#5 - 6 augusti 2006 19:48
Nu har jag hittat en kombination som jag tror skulle vara fin. Om man har Aqua glo i det främre röret som ger ett varmt rödaktigt sken och framhäver fiskarnas färger och Gro lux i det bakre röret som ger ett dämpat varmt sken som ska vara bra för växterna. Någon som vet om det är bra?? (Ska beställa idag).

Någon snälla??

Mvh
Malin
#6 - 6 augusti 2006 20:47
Låter som en bra kombination, ska Själv köpa nytt akvarium imorgon med lysramp me 2 rör i, ska hitta en bra kombination jag med..
#7 - 6 augusti 2006 21:54
Själv gillar jag osram fluora 77, Mycket rött och blått, jag tycker det är snyggt, och så kostar dom 60:-/rör det är dessutom hyggliga växtrör.
#8 - 7 augusti 2006 06:35
Slänger in länken ifall någon missat den. Bilder på akvarium under olika lysrör.

http://saurama.aqua-web.org/
#9 - 7 augusti 2006 07:17
Åh tusen tack för den länken! Den gjorde verkligen sitt. Nu blir det mycket lättare att välja! =) Tror jag va ute på rätt spår då både Aqua glo och Aquarelle va fina. Finns inte någon av dem i affären blir det ganske ett Gro Lux då det också var väldigt fint!

=)
#10 - 8 augusti 2006 05:36
Hihi, jag vet, den är skitbra. :)











Annons