Luktar illa

#1 - 5 november 2004 11:26
Hejhej, aldrig varit med om det förr att vattnet luktar väldigt illa.. vad kan det bero på? Kan jag har matat för mycket? Bytte vatten idag och har inte gett någon mat.
#2 - 5 november 2004 13:23
Hur ofta och hur mycket vatten byter du ?

Hur stort är akvariet ?

Hur mycket fiskar har du ?
#3 - 6 november 2004 06:35
Luktar det ruttna ägg(svavel) eller ammoniak annat?... stinker det så man känner det i hela rummet eller är det en svag doft som man känner om man sticker näsan till
#4 - 6 november 2004 12:35
En död fisk kanske.
Jag märker ganska omgående om en fisk ligger död någonstans för det blir en speciell lukt i karet.
#5 - 6 november 2004 13:08
Labeth: byt massor av vatten NU. Illaluktande vatten beror på övermatning eller död fisk, men det betyder också att vattnet nu är giftigt. Gör stora, så stora som möjligt, upprepade, vattenbyten i en vecka eller så, tills lukten är borta.
Leta också om det ligger nån död fisk och ruttnar, och ta i så fall ut den.
#6 - 6 november 2004 14:07
Ursprungligen skickat av Azur

Labeth: byt massor av vatten NU. Illaluktande vatten beror på övermatning eller död fisk, men det betyder också att vattnet nu är giftigt. Gör stora, så stora som möjligt, upprepade, vattenbyten i en vecka eller så, tills lukten är borta.

Leta också om det ligger nån död fisk och ruttnar, och ta i så fall ut den.



Du menar Rexona kanske?! =)
#7 - 7 november 2004 11:52
Hejhej. Det är ett 110 liters med 9 tetror, 4 kampfiskyngel och ett gäng ancistrus, 2 kina pleco samt clownpleco. Letade igenom akvariet nu imorse, ingen död fisk, rensade lite växter. Igårkväll flyttade jag på en kina pleco som verkade dålig (rörde sig knappt och låg helt platt på botten, när den vanligtvis är skygg) Annars mår alla fiskar bra. Jag vet att jag kan ha matat lite väl mycket på sistonde.. de får algtabletter varje dag + flingfoder.. har även gett dem broccoli och blomkol... byter vatten minst 1 gång i veckan, då 10 liter.

Jag har bytt vatten nu, 10 liter en gång om dagen sedan fredags, har en tem på ca 24.
Ska jag mata något?
#8 - 7 november 2004 12:22
hej. 10l i veckan låter rätt lite, man bör väl byta 1/3 varje vecka. jag tycker du ska pröva med att byta 1/3 del nu
#9 - 7 november 2004 13:11
jag säger att boven är blomkålen fy F va det stinker dagen efter hos mig iaf... så byt du vaten dagen efter blomkålsmatning så blir du nog gladare.
#10 - 7 november 2004 13:51
1) Japp, Rexon@ menar jag förstås. Sorry.

2) 10 liter i ett 110 är inte ett stort vattenbyte. Med ett stort vattenbyte menar jag 50-70% åt gången. Tänk så här: byter du 10% om dagen tar det sju dagar innan du halverat mängden ammoniak/nitrit du har första dagen; byter du 50% tar det en dag. Och det viktiga är att snabbt göra vattnet ogiftigt.

3) Blomkål kan verkligen lukta, men borde inte göra fisken sjuk.

I alla fall rekommenderar jag fortfarande stora vattenbyten tills lukten är borta, för säkerhets skull. Man kan mata lite, men då menar jag lite.
#11 - 7 november 2004 15:32
Jaaaja o jag som gett ganska mycket blomkol... utan vattenbyte efter.. får ta o testa o byta vatten nu varje dag, men kan jag mata fiskarna med algtabletter?
#12 - 7 november 2004 17:41
Varannan dag med maltabletter räcker.
#13 - 7 november 2004 18:39
Okej :-) tack så mycke











Annons