Luftpump/bubblor

#1 - 16 juni 2004 22:40
Är intresserad av att få lite bubblor i mitt akvarium, dvs jag är ute efter bubblorna för det estetiska och inte för ngn syresättning. Undrar vilken luftpump som kan vara lämplig.
Hade tänkt mig att använda mig av den sorten som heter "rena air" och med ett nummer efter som indikerar hur många liter luft per timme den ger. Nu är frågan hur många liter/h som behövs. Tanken är att ha möjlighet att få bubblor längs en ca 60 cm lång sträcka längs baksidan av akvariet. Vad kan vara lämpligt? Finns det slangar att köpa som kan ge den effekten eller köper man själv en slang och perforerar på lämpligt sätt och är det isf ngt speciellt att tänka på?

Tacksam för svar
#2 - 17 juni 2004 15:14
Det finns så kallade "aircurtains" i olika längder att köpa. Fråga i din lokala zoobutik, där kan du också få reda på lämplig pumpstorlek för att driva det hela.
#3 - 18 juni 2004 12:36
OK. Vet du ngn som säljer sådana på nätet?
#4 - 18 juni 2004 15:25
http://www.pwss.nu/product.asp?intProdID=652
Där har du en som är 71cm.
Själv har jag ett rör från Rena som är 90cm långt och väldigt flexibelt så man kan forma det hur som helst, ganska smidigt faktiskt. Däremot så köpte jag en onödigt kraftig luftpump, den pumpar 240 l/h och jag körde på absolut minsta då den är justerbar som tur är. Nu har jag tagit bort alltihop efter som den grävde upp sig ur gruset och det såg inge roligt ut när man såg röret.
#5 - 18 juni 2004 16:07
Det finns en stor fördel med att köpa större pump än man tror man behöver. Om du får yngel av något och ska ha enklare cirkulation eller driva skumgummifilter i yngelbaljor är det bra om pumpen orkar med mycket. För har man börjat föda upp yngel brukar det ha en tendens att "dyka upp" fler och fler yngelkar. Tips bara ;-)











Annons