Ja, lite antingen eller är det.
Växten låter bladen söka sig mot ytan, låter man bli att klippa bort blad så fattar växten att, "ok, ytan är bra, mycket ljus osv" och växten fortsätter att skicka bladen mot ytan.
Börjar man däremot klippa bort blad som når ytan så tänker växten istället "ok, ytan var ingen höjdare alla mina ytblad dog, jag sk nog inte skicka bladen så högt nästa gång".
Nu är växten inte riktigt så "digital" att de blir som ovan och inget mellanting, men man kan helt klart se att växten anpassar sig till det som funkar (bortklippta blad är för växten det samma som att dom skulle må mindra bra av någon annan anledning).
Av samma anledning brukar stängel växter kunna dela sig eller skicka ut "rotskott" när man klipper toppen osv.