Nej det är inte livsviktigt. Flingfoder, av bra kvalité som förvaras vettigt och inte köps i för stora burkar om man inte har mycket fisk, det är bra foder.
Men något man kan ge som omväxling är något frysfoder, om man inte kan/vill hitta levandefoder. Det finns massor av olika frysfoder som större artemia, cyklops och bosmider som är mindre och t ex räkmix som man kan smula sönder till lagom storlek.
Ancistrusen brukar gilla squash, antingen en bit som blivit förvälld i en minut så den sjunker, eller med en rostfri sked som stuckits genom som sänke.
Om ancistrusen inte fått sånt tidigare kan den vara lite misstänksam i början. Då låter man biten ligga ett dygn och tar upp den. Sen lägger man ner en ny bit och provar med.