Hej,
Jag tänkte ordna ett akvarium till vår dotter så hon har något roligt att titta på. Vi har ett litet 25 liters akvarium som jag tänkte höra med djuraffären om vilken fisk som skulle passa.
Det var nåra år sen jag höll på med akvarium själv, så jag har glömt i stort sett allt förrutom att man har en värmare, ett filter och en lampa.
Tänkte bara kolla av hur länge man ska köra med lampa i akvariumet, ska man stänga av den om natten eller går den dygnet runt? Måste man köra den hela vakna dagen, eller duger vanligt dagsljus i några timmar? Finns det något låg-watts alternativ?
Om filtret har jag samma frågor, ska den gå 24/7 eller ska den "vila" några timmar om dagen? Har förövrigt inte riktigt fattat vilket filter man ska använda, verkar vara rena grekiskan när jag kollar på forum/affärer osv vad man kan tänka sig behöva. Räcker det med att köpa ett filter för ~25 liters lådor eller behöver man komplettera med nått? Förrut hade vi en vattenpump som grenade sig till två "saker", den ena saken var en porös sten med massor av hål, den andra saken var nått slags filter har jag för mig, men det var på 80-talet.
Tacksam för lite hjälp så att man kan komma igång! :)
Mitt första tips är att INTE ta 25-litersakvariet! Ha det som ett ev.sjukrum istället...minst 50-100liter är bättre att börja med.
Den "vattenpump" du pratar om verkar snarare ha varit en LUFTPUMP med ett luftdrivet innerfilter+ en syresten. Jag skulle rekommendera ett "litet" innerfilter(dvs. en pump med filterbehållare) Det finns otaliga märken men ett bra relativt billigt heter FLUVAL. Kolla med affären. Någon luftpump kommer inte att behövas (=tyst i det rummet som akvariet står!!!!)
Filtret SKALL ALLTID vara på. Lampan behöver nog inte vara på mer än några timmar på förmiddagen och ett par på kvällen,(det finns dagsljus under tiden) det kan du styra med timer, men å andra sidan kan du ha den tänd upp till 12 timmar i sträck också, men med mycket belysning (+ev solljus) så kommer du kanske istället få problem med ALGER om du inte ser upp. Alger botas lättast med någon fisk som äter upp dem, ex. vis en mal.
Fiskar? Svärdbärare, mal, några tetror, till att börja med..fyll på efter hand. Lättare att sköta ett akvarium med lite fiskar än ett som är överbefolkat, då svänger inte vattenvärdena så lätt.
När du startar upp akvariet så köp inte fiskarna samma dag, köp först växter, och samtidigt ber du om att få lite "skitvatten" från ett av affärens filter som redan är igång, då kommer "Snällbakterierna" att komma igång snabbare i ditt akvarium. Ungefär tre dagar-en vecka senare köper ni fiskarna, men när ni stoppar i dem så måste ni "koppa" in dem: så här gör jag:
Jag tar fiskpåsen och lägger den först oöppnad i akvariet så vattnet i påsen får samma temp som i akvariet. Sedan tar jag en liten burk/hink och tar lite vatten från akvariet i den och sedan häller jag i fiskarna med vatten och allt i hinken. Därefter häller jag succesivt i mer akvarievätten och "spär ut" affärens vatten så fiskarna får vänja sig vid ditt akvarievatten. DÄREFTER FÅNGAR JAG UPP FISKARNA MED HÅV och ner i ditt akvarium!!!!! [SIZE=4]Aldrig[/SIZE] akvarievatten från affären i mina akvarier! Sedan kan du fylla på med nytt kranvatten med samma temp. som akvariets. Mata sparsamt i början. NJUT AV FISKARNA!:D
Nu har du fått lite tips att börja med, lycka till!