Limma om ramakvarium

#1 - 15 januari 2009 21:23
Hej. Jag har ett beg. kar med aluminiumlister runt. Silikonet verkar vara lite tveksamt eftersom en tidigare ägare kört med algskrapa så att kanterna på det ymnigt tilltagna silikonet liksom släppt. Glaset verkar dock sitta ordentligt. När vet man om det ska limmas om? (Ja, om det inte läcker...)Och är det något särskilt att tänka på när man ska limma om ett aluminiumramakvarium? :)
#2 - 15 januari 2009 21:30
Skär ren fogen(inte ner emellan glasen), tvätta med rödsprit, maska upp med målartejp och limma om fogarna med glassilikon, stryk ut fogen och ta bort tejpen och låt härda en vecka, skölj ur och starta upp på nytt.
#3 - 15 januari 2009 21:35
Gaffel skrev:
Skär ren fogen(inte ner emellan glasen), tvätta med rödsprit, maska upp med målartejp och limma om fogarna med glassilikon, stryk ut fogen och ta bort tejpen och låt härda en vecka, skölj ur och starta upp på nytt.


Tack för ditt snabba svar. Du menar alltså att jag ska skära bort allt dåligt silikon som spretar och limma om utan att skära så djupt att den "bärande" fogen som finns kvar mellan glasen skadas?
#4 - 15 januari 2009 21:43
Precis, ta bort den silikon som utgör spalten i fogen utan att vara nere och pilla i nåten mellan glasskivorna.
#5 - 16 januari 2009 05:49
Var noga med att få bort ALLT invändigt silikon, alltså allt som inte sitter MELLAN rutorna, tvätta med ren aceton och gör i övrigt som Gaffel beskriver.
#6 - 16 januari 2009 07:06
Tack!











Annons