Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Limma glas, igensättning av avrinningshål

Arkiverad tråd – read-only.

Hej, har varit o köpt 1bit glas som jag ska sätta igen hålet på baksidan av mitt kar, förra ägaren hade det som avrinning. Frågan är nu, HUR ska jag göra för att få bästa resultat?

Jag frågade damen på glasmästeriet om hur jag skulle göra, men fick inget vettigt ur henne. Hon sa bara att det inte var så noga med att det var så rent. Utan att det räckte med att jag putsade lite.

Någon som kan komma med snabba svar? hade varit kanon!
Tack på förhand!

**EDIT**

glasbiten är ca 6x6cm o hålet är ca 2cm radie. så det blir 2cm glas runt hålet. 0.6cm tjockt.
Gör rent hålet ordentligt med rödsprit där du ska silikona..Sen spelar det ingen roll om du sätter den på insidan lr utsidan.Men det är a-o att det är rent både glasbiten och akvariet.
är nog bäst attt sätta det på insidan så vattentrycket inte trycker loss den.

annars tvätta med aceton innan och använd akvariesilikon eller glassilikon utan antimögelmedek
har satt dit den nu.
Jag gjorde rent med Kemiskt ren aceton. Hoppas på att det inte skadar fiskarna. O jag satte biten på insidan för att, precis som raven säger, att ha vattentrycket som fördel ist för nackdel. Genom att låta vattnet hjälpa till att trycka fast glasbiten ist för att trycka väck den. Kan fixa bild om det är någon som är intresserad.

Har bara en fråga, NÄR kan jag fylla på med vatten som går över den limmade biten, på burken står det 1h klibbfri, och 2dagars härdning.

Så, när kan man fylla på då? Ska man vänta tills det har härdat kanske? Det borde nog vara säkrast. Eller?
vänta minst 2 dagar och torka försiktigt med våt trasa runt för att få bort eventuell skit och fyll upp.

har mycke silikon kan det va läge att kanske vänta lite längre än så
vad menar du? ska jag torka siliconet?
torka av de när de härdat ja.

silikon kan avge rätt mycke ättika till exempel när det härdar
jaha okej :)
jo, det doftade ju rätt bra mycket ättika.

Tack för hjälpen!
ja skulle vänta minst 4 dagar eftersom det är en så stor instängd yta

beter safe then sorry
Ättikan dunstar, när det finns ättika känns det tydligt på doften.
Om det luktar ättika skall man följdaktligen snarare vänta ett ta än försöka torka bort den.

Tillbaka till kategorin












Annons