Lerkulor?

#1 - 14 februari 2008 10:22
Jag funderar på att peta ner lite lerkulor vid rötterna på svärdsplantor och cryptos.

Skulle ni rekommendera det? Jag har nämligen hört att lerkulor innehåller mycket järn och kan därför trigga algtillväxt. Men stämmer det verkligen även om de skulle ligga under sanden?
#2 - 14 februari 2008 12:09
Det brukar vara relativt ofarligt tills man börjar rota upp växter som det ligger lerkulor under. Då blir det inte lika skoj.

Lera är främst "farligt" ur algsynpunkt om du kombinerar den med jord/torv som sätter för hög sprutt på mineraliseringsprocesserna som förbrukar syre och börjar läcka upp reducerat järn upp i vattnet.
#3 - 14 februari 2008 19:31
Jaha, ok. Då är kanske inte lerkulor ett bra alternativ för mig. Jag har ju även dammjord under sanden. Kanske bättre att peta ner mer dammjord då?
#4 - 14 februari 2008 20:54
Man brukar inte behöva peta ner mer jord i jordakvarier, det är liksom inte där problemet ligger om det inte växer. Visst kan näringsingången vara för låg, men med både tropica+ och kno3 är det väldigt osannolikt också.
#5 - 14 februari 2008 22:15
Nej men det är bara en tunn tunn lager torv under sanden i det akvariet, så jag har tillsatt lite dammjord i efterhand och tänkte att det kanske är lika bra att tillsätta lite till.











Annons