Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Lek koppartetror, vinkeltetror och galaxyn

Arkiverad tråd – read-only.

Hmm...hittade inte riktigt rätt avdelning för tråden så lägger det under tetror.[:o]

I går kväll och i kväll har det varit livat i mitt 180 och i mitt 112. Koppartetrorna och vinkeltetrorna lekte i 180 och galaxyna lekte i 112. Rommen la de i den javamossa som finns i repektive kar och det var kul att följa deras framfart.:)

Min fråga är följande:
Om jag nu skulle vilja dra upp yngel ur dessa lek, kan jag lägga i mossan med rom i samma balja ur de olika karen? Är det ok om det går några körsbärsräkor i denna balja eller kommer de att käka upp all rom innan det hunnit kläckas?:confused:
Jag hade tagit två baljor till mossan, en för respektive kar och fyllt dessa med vatten ifrån respektive kar, placerat ett luftdrivet filter i varje balja och lagt över mossan.

Körsbärsräkor är ingen fara att ha med rom eller yngel:)
Sultanen skrev:


Körsbärsräkor är ingen fara att ha med rom eller yngel:)


Kan du ta gift på det?:d Jag skulle satsat på rommen ensam i yngelkaren, möjligen också några små snäckor som städare...:)

Tillbaka till kategorin












Annons