L-264...behöver info

#1 - 1 mars 2004 14:48
Hallå allihop! Idag ska jag köpa en flickvän åt min 264-hane Torsten. De har troligtvis gått som par tidigare enlig affären där båda är inhandlade. Jag har varit runt på webben och letat information om dem och det stod en del på planetcatfish. Nu är det så att jag vill ha lite information om eventuell uppfödning. På planetcatfish-sidan stod det att en artikel om detta har skrivits och man blir hänvisad till DATZ "Loricariids 2" september 2001. Jag har varit och letat på DATZ men kan tyvärr inte så mycket tyska. Vet någon var man kan få tag på den här artikeln, gärna på engelska? Finns det någon som har erfarenheter av dessa underbara malar eller vet var det finns mer information? Jag skulle bli jätteglad om jag fick hjälp!!

MVH Frida
#2 - 1 mars 2004 14:54
Kan detta vara till någon hjälp?

http://www.planetcatfish.com/catelog/loricari/leporaca/230_f.php
#3 - 1 mars 2004 14:56
Det är precis där jag har varit tidigare och kollat. Jättebra info, men om uppfödning hänvisar de bara till DATZ...
#4 - 1 mars 2004 14:58
Oki... Jag ska leta vidare.... Har ändå inget bättre för mig förrän senare ikväll....
#5 - 1 mars 2004 15:10
Här har du något som jag tror kan hjälpa dig. Det är info om hela släktet och längre ner på sidan hittar du ganska mycket om uppfödning. Din mal nämns i texten.

http://www.scotcat.com/factsheets/leporacanthicus_triactis.htm
#6 - 1 mars 2004 17:30
Det var en ganska bra sida, mycket intressant information. Tack så mycket för hjälpen!
#7 - 1 mars 2004 20:57
Det största problemet brukar vara att få ihop ett par, de är inte helt lätta att se könsskillnaden på men när de nått runt 12-15 cm och blivit könsmogna så är normalt honan mycket rundare än hannens slanka kropp samt att honans gen.papill är rund medan hannens är mer V-formad och fullt synlig.

Leker i grottor/hålor som bör vara ganska djupa och både hannen och honan skall få plats i grottan, gamla tegelrör är perfekta för dessa arter med måtten 5x25 cm och ena änden förseglad så att endast en ingång finns. Hannen lockar in honan och blockerar sedan ingången och är inte honan redo så släpper han ut henne efter någon till några dagar för ett senare försök. När de sedan till slut leker så lägger honan ca 35-50 romkorn som hannen vaktar och de kläcks efter 6 dygn och gulesäcken räcker i ca 10 dagar varefter de är frisimmande och ganska stora 16-18 mm och matas lämpligast med finhackad fryst artemia och även räkpellets som smulas sönder.

För att få paren i lekkondition behöver de bra foder såsom mysis, räkor, musslor och lite maltabletter, honan blir ganska snabbt rund och när hon får en bula under magen vid analfenan är hon redo för lek.
De kräver inte någon stark cirkulation men ändå röra om lite i karet och temperaturen bör ligga kring 28 C, täta vattenbyten för att hålla nitrat nivån låg och om det är möjligt så triggas de till lek av att sänka konduktiviteten (byta med mjukare vatten) som gärna kan vara några grader kallare än i karet...pH är inte så viktigt men bör inte ligga för högt utan mellan 6,0-7,0.

När hannen vaktar rom och yngel är han mycket nervös och man bör undvika att störa honom så mycket som möjligt annars kan han äta upp rom eller yngel vilket hände med mina pga av att jag försökte ta några kort (blixten) och en annan gång när jag lyste med en för stark ficklampa, det bästa är att låta honom vara helt ostörd tills ynglen kommer ut och när de blivit frisimmande så rör inte föräldrarna ynglen.

Mvh Janne
#8 - 1 mars 2004 21:15
Tack så jättemycket för svaren! Jag får väl se vad som händer, om det nu är en var kön... Ska man simulera regnperiod och vänta på lågtryck och sånt?

MVH Frida
#9 - 1 mars 2004 21:46
"Ska man simulera regnperiod och vänta på lågtryck och sånt?"

Bäst förutsättningar är nu under våren och senhösten när de har sin naturliga lekperiod, oftast räcker täta vattenbyten men kommer de inte igång så prova med att simulera regnperiod...beror lite på vad du normalt har för vattenkvalitet i kranen, är det hårt (dGH) så kan du behöva sänka detta för att få fart på dem.

Mvh Janne

#10 - 1 mars 2004 22:03
Jag har kH ca 8 och pH ca 8 direkt från kranen (har egen brunn). Är det för hårt?

Tack än en gång!
#11 - 2 mars 2004 08:23
Ja, det är lite för hårt för sydamerikaner. Försök få ner PH till åtminstone 7.5, helst lite mer...
#12 - 2 mars 2004 14:44
Tack så jättemycket för alla svar! Ska försöka sänka pH...
#13 - 2 mars 2004 20:40
pH kommer säkert sjunka lite ändå i ditt kar men du behöver lite mjukare vatten, har du kH 8 så har du säkert ett högre dGH också som är viktigare att få ner än pH.
Antingen blandar du ut vattnet med RO vatten eller regnvatten som renats genom aktivt kol innan du använder det för att göra det mjukt, beror lite på hur hårt vatten du har och hur mycket du behöver.

Mvh Janne











Annons