Kvicksilver-armatur

#1 - 5 december 2005 10:18
Köpte för några år sedan en gammal Osram (?) kvicksilver-armatur på en loppis för 50 spänn :D Hittade den i lokalen igår. Kommer ihåg att jag testade den med negativt resultat :( Kom väl fram till att det kanske/förmodligen var själva lampan som var kass och inte armaturen. Jag hade ingen annan lampa att prova med och sen har den blivit liggande. Tills igår då. Tänkte den kunde passa över ett av mina kar. Nu till mina frågor : Det sitter en 80w lampa i med inbyggd reflektor. Har för mig att man även kan sätta i en 125w istället, fungerar det ? Finns det lampor med olika färgtemperaturer/Kelvin-tal ? Föredrar kallvitt framför varmvitt, förslag på lampa ?
#2 - 5 december 2005 14:52
Nja det finns några olika temperaturer men dom är ganska varma allihop.
Jag har ju en såndära armatur och jag förespråkade hårt i nån annan tråd att de inte är så himmla varmt ljus från domdära lamporna...
.. vilket jag har fått äta upp :)
Första veckan var den vit men nu har den gått till en gulaktigare färgton så de var säkert bara i början den var vitare.
Ang, 80 vs. 125w kan jag inget om.
#3 - 5 december 2005 15:05
Antar att det är HPM vi talar om?
Lysrör är ju också kvicksilver ;)
I en HPM armatur kan du inte köra i en 125W ljuskälla i en 80W armatur. Dock är det möjligt att du har en komiballast i armaturen där du kan välja mellan 80W och 125W. Om det är en sådan ballast så är det bara att koppla om den till 125W. Men är den fast på 80W så får du byta ballast om du vill ha i en 125W.
#4 - 5 december 2005 15:22
Finns det lysrör i 80 resp. 125W ? ;)
Jag vet inte riktigt vad du menar med HPM, men tror vi snackar om samma. I formen påminner de om en spotlight glödlampa, fattningen är E27 om jag inte minns fel.
Ska kolla närmare på den ikväll om där finns någon omkopplare. Vill hellre ha en 125W än en 80W. Kommer ihåg att jag tyckte lampan var dyr och att armaturen därför blev liggande. Tycker nu att den gör bättre nytta över ett akvarium än på hyllan :)
Lustigt att det för typ tio år sedan bara var kvicksilverlampor som dög till ett växtakvarium och det numera döms ut helt ?
Nä, nu loggar jag ut och beger mig hemåt. Eventuella vidare diskussioner får tas imorgon.
#5 - 5 december 2005 15:22
Vi pratar väl HQL? Eller? *trött*
#6 - 5 december 2005 15:36
HPM/HG/QT/QE/QC/QB/QR/QBR/HQL/HPL.. kärt barn har många namn heter det väl.
HPM är väl den engelska förkortningen. High Pressure Mercury (Högtryckskvicksilver alltså)
Q är ILCOS beteckning
HQL är väl vad Osram har valt att kalla sina ljuskällor?
HPL är Philips namn
HG tror jag är en äldre beteckning, vet inte riktigt vad det står för.. nån får väldigt gärna hjälpa mig med detta =)
#7 - 5 december 2005 15:41
[QUOTE=y0da]
HG tror jag är en äldre beteckning, vet inte riktigt vad det står för.. nån får väldigt gärna hjälpa mig med detta =)[/QUOTE]

Hg är inte det den kemiska beteckningen på Kvicksilver?
#8 - 5 december 2005 15:56
G'et i Kemin gör sig åter igen påmind ;)
Stämmer nog bra ja.
QR är det för övrigt som 56owal har. Så nu har vi rett ut det! ;)
Vad det gäller temperaturer på ljuskällorna så vet jag tyvärr inte. Pysslar bara med kvicksilver för utomhusbelysning. Möjligt att det finns några speciallampor för akvarium, men det är inget jag har koll på.
#9 - 6 december 2005 07:45
Hg är mycket riktigt den kemiska beteckningen på kvicksilver. Kommer från kvicksilvers latinska namn, Hydrargyrum, vilket betyder flytande silver. På engelska heter kvicksilver mercury, och är då döpt efter planeten merkurius om jag inte minns fel. Värdelöst vetande kan ju vara kul ibland.

// Fredrik
#10 - 6 december 2005 08:13
Tillbaka vid tangentbordet igen.
Tittade närmare på armaturen och lampan igårkväll. Och har nu på morgonen lyckats hitta exakt vad jag har på Osrams hemsida.
http://www.osram.com/pdf/service_corner/lichtprogramm_2005.pdf
Bläddra till sidan 54 och du finner en OSRAM FLORASET-P med tillhörande lampa HQL-R DE LUXE 80W. Någon 125W finns tydligen inte längre ?
Kunde inte hitta någon omkopplare på min armatur och Osram har bara passande 80W lampor i varmton. Jag får väl helt enkelt tänka om och göra en svartvatten-biotop i karet istället. Då ser det bättre ut med varmvitt enligt mitt tycke och smak. Eller så får jag kolla vad de andra fabrikaten har att erbjuda.
Något pris på en ny lampa har jag inte lyckats hitta, säkert svindyrt. yOda kanske vet ?
#11 - 6 december 2005 10:07
jag är inte yoda men jag kan svara ändå, ett floraset har jag haft innan, den ger enligt mig en svag rödaktig ton (mkt svag men den finns där) gentemot andra Hg lampor...

ang. 125w, kolla tradera jag såg nått därinne......
#12 - 6 december 2005 10:23
Tack för tipset !

Är och snokar på Tradera ( och eBay ) mer eller mindre varje dag, men den annonsen hade jag lyckats missa. Kanske för att jag mest söker bland bildelarna :D Misstänkte att det var du ´MagicFingers´ som låg bakom annonsen och därför inte ville bifoga länken p.g.a. försäljningsreglerna i forumet. Insåg ganska snabbt att så inte var fallet ? Tackar för tipset, annonsen är lagd i min minneslista. Precis vad jag behöver och t.o.m. mer därtill.
#13 - 6 december 2005 10:27
"Angående 125W" glömde jag kommentera. 125W på bilden i annonsen saknar reflektor. De i förpackningarna ser ut att vara av den modellen jag söker. Kan dock stå ut med att få 125:an på köpet :)
#14 - 6 december 2005 16:19
Har nog inte så mycket att tillföra, men ändå..
ILCOS beteckningen på ljuskällan du behöver heter QR, Q för Kvicksilver, R för reflektor, QR är således kvicksilver med reflektor. Vad osram har döpt sin ljuskälla till kan väl vara bra att veta, men vet du att den heter QR så kan du även hitta andra tillverkare som kan ha intressanta ljuskällor till dig. Kanske då i 125W utförande (ballasten måste fortfarande bytas för detta, om den inte gick att koppla om). Om ILCOS beteckningen lyder QR80W så kan du använda ljuskällan i din armatur. Hur sen ljuset (Färgtemperatur/Ra index, etc) blir är ju en annan sak.

Vad det gäller priser så har jag tyvärr ingen aning, får hänvisa dig till en tillverkare om de har listpriser på dem, eller någon återförsäljare som kan ge dig ett pris.

För info:
Internationella ljuskällebeteckningar (ILCOS)
IEC har ett system - ILCOS - för enhetliga märkesneutrala internationella benämningar på ljuskällor. Detta kan vara en fördel när man t.ex. ska ange vilken typ av ljuskälla en armatur är avsedd för. Det finns alternativa system på marknaden men det är ILCOS som ljuskälletillverkarna använder och stödjer eftersom det bl.a. är det enda systemet där man kan beskriva en ljuskällas kvalitetsegenskaper.
#15 - 7 december 2005 07:48
Det är bara att buga och tacka för ett uttömmande svar, yOda :)
Får se vad ekonomin tillåter såhär i juletider om jag lägger ett bud på Tradera-auktionen.
#16 - 7 december 2005 08:40
Ingen orsak! =)
Återkom gärna med info när/om du skaffar ljuskälla till den.
#17 - 22 maj 2006 08:10
[quote=56ovwal]Tillbaka vid tangentbordet igen.
Tittade närmare på armaturen och lampan igårkväll. Och har nu på morgonen lyckats hitta exakt vad jag har på Osrams hemsida.
http://www.osram.com/pdf/service_corner/lichtprogramm_2005.pdf
Bläddra till sidan 54 och du finner en OSRAM FLORASET-P med tillhörande lampa HQL-R DE LUXE 80W. Någon 125W finns tydligen inte längre ?
Kunde inte hitta någon omkopplare på min armatur och Osram har bara passande 80W lampor i varmton. Jag får väl helt enkelt tänka om och göra en svartvatten-biotop i karet istället. Då ser det bättre ut med varmvitt enligt mitt tycke och smak. Eller så får jag kolla vad de andra fabrikaten har att erbjuda.
Något pris på en ny lampa har jag inte lyckats hitta, säkert svindyrt. yOda kanske vet ?[/quote]

Jodå 125W osram lampa finns, beställde en själv för inte så länge sen från lampaffären, kostade runt 70:-st.
#18 - 22 maj 2006 12:38
[quote=Crickan]Jodå 125W osram lampa finns, beställde en själv för inte så länge sen från lampaffären, kostade runt 70:-st.[/quote]

Inte med inbyggd reflektor..
#19 - 22 maj 2006 15:57
[quote=Peppz]Inte med inbyggd reflektor..[/quote]

Nej det är möjligt, min reflektor sitter i armaturen. har 2st som någon vill köpa.....
Bilagor:
#20 - 22 maj 2006 17:29
Appropå pris så köpte jag faktiskt en HQL-R DE LUXE 80W dvs, en reflektorlampa för nån månad sen, 260 spänn kostade den.
#21 - 22 maj 2006 18:35
[quote=Peppz]Appropå pris så köpte jag faktiskt en HQL-R DE LUXE 80W dvs, en reflektorlampa för nån månad sen, 260 spänn kostade den.[/quote]

men köpte du från lamp affär eller någon avariefirma? för jag kollade nämmligen på dom lampor jag skulle ha, den som jag köpte på lampaffären för 70:- kostade 320:- på djuraffären och beställa...
#22 - 24 maj 2006 17:50
[QUOTE=56ovwal]Tillbaka vid tangentbordet igen.
Tittade närmare på armaturen och lampan igårkväll. Och har nu på morgonen lyckats hitta exakt vad jag har på Osrams hemsida.
http://www.osram.com/pdf/service_corner/lichtprogramm_2005.pdf
Bläddra till sidan 54 och du finner en OSRAM FLORASET-P med tillhörande lampa HQL-R DE LUXE 80W. Någon 125W finns tydligen inte längre ?
Kunde inte hitta någon omkopplare på min armatur och Osram har bara passande 80W lampor i varmton. Jag får väl helt enkelt tänka om och göra en svartvatten-biotop i karet istället. Då ser det bättre ut med varmvitt enligt mitt tycke och smak. Eller så får jag kolla vad de andra fabrikaten har att erbjuda.
Något pris på en ny lampa har jag inte lyckats hitta, säkert svindyrt. yOda kanske vet ?[/QUOTE]

Ho ! Jag har en exakt likadan armatur liggande ! Den i mitten på sidan 54 i PDF'en du länkade till... Men det var inte det jag ville säga. Det jag tänkte mera på var färgtemperaturer.. Lampan som sitter i min armatur är den som följde med armaturen när den inköptes för många år sedan, och den ligger i färgtemeratur någonstans mellan 3000 och 6500K. Men det är iofs bara vad jag tycker själv när jag jämför ljuset från denna med en halogenspot på 3000K och ett lysrör på 6500K ! Den är MYCKET "vitare" än 3000K, samtidigt som den inte är riktigt lika "kritvit" som lysröret på 6500K ! Jag skulle själv tro att lampan ligger på 4000-4500K ungefär.. Själv tror jag att den kan vara en väldigt bra lampa till många akvarium ! Kanske i kombination med ngt lysrör i passande färgtemp... ?

MVH/Janne
#23 - 24 maj 2006 17:58
[quote=Crickan]men köpte du från lamp affär eller någon avariefirma? för jag kollade nämmligen på dom lampor jag skulle ha, den som jag köpte på lampaffären för 70:- kostade 320:- på djuraffären och beställa...[/quote]

Lampaffär, akvariefirmorna skulle ha nästan dubbelt.
Det är för att de är en "spotlight" den är så himmla dyr.
#24 - 24 maj 2006 18:00
[quote=jannemannen]Jag skulle själv tro att lampan ligger på 4000-4500K ungefär.. MVH/Janne[/quote]

Bra gissat! 4500K ligger den på! Har mejlat OSRAM om just det!











Annons