Körsbärsräkor

#1 - 30 augusti 2005 18:52
Tänkte infröskaffa ett par körsbärsräkor till mitt kar (54liter) är det något speciellt jag behöver tänka på eller är dom som att ta hand om fiskar, fast det inte är fiskar.. http://zoopet.com/forum/images/smilies/tongue.gif
Sen undrar jag om man kan ha körsbärsräkor tillsammans med regnbågsciklider.. Mina föräldrar har ett lekpar och om det skulle visa sig att dom lägger ägg, finns det någon risk att räkorna försöker ta äggen och åker på stryk av föräldrarna??
#2 - 30 augusti 2005 20:34
antagligen kommer räkorna försöka ta äggen.
ingen bra idé att försöka ha 5cm+ fiskar om dom inte är extremt snälla (alltså inte "tjuriga" vid lek osv). annars funkar ju hara jerdoni om du vill ha en fin och liten fisk i akvariet. ottosar kan funka och nån mindre tetra :). men ciklider kan råda lite tvivel eftersom räkor (2.5cm) mot dvärgciklid (5-7cm) ja du ser?

(förlåt för osammanhängande text!)











Annons