korall

#1 - 14 oktober 2006 18:41
har fått med en stor vit korall med mitt nyinköpta akvarie och jag har aldrig haft en korall innan så jag undrar på om det är något man bör tänka på? om man typ kan ha vilka fiskar som helst med den.har nämligen hört att vattnet blir väldigt kalkrikt när man har en korall. sen så har det fastnat en massa alger på den som jag undrar om någon vet nåt bra sett att få bort det?
tacksam för alla tips=)
#2 - 15 oktober 2006 04:00
Koraller är uppbyggda av kalk och kalk är ph-höjande så innan du använder din korall bör du nog kolla upp vad du har för pH-värde.

Ta bort alger? Vissa alger är lättare att få bort än andra, låt den torka grundligt och skrubba sen bort det.
#3 - 15 oktober 2006 06:55
okej tack för tipset:)
Kjell Fohrman
Administrator
#4 - 15 oktober 2006 07:52
En enstaka korall avger minimalt med kalk (vilket i och för sig också är bra i de flesta akvarier) - så tycker du det är snyggt, kör på bara.
#5 - 15 oktober 2006 08:21
Korallen kommer bli grön, hur du än gör, och skrubba den är ett långtråkigt arbete, som sällan blir jätte bra. Sån tur är, finns det alternativa lösningar. Bada den i väteperoxid. (Den går att återvinna ett antal gånger i det här syftet)
B!











Annons