koppa

#1 - 15 februari 2006 12:00
måste man koppa i fiskar när man flyttar över en fiska till ett annat akvarium som har samma vatten?? alltså två akvariumm ligger brevid varandra t.ex.??
#2 - 15 februari 2006 12:11
Om du kan, kolla ph, nitrit (vilket du ju inte ska ha alls) och temperatur. Är de samma behöver du nog inte vara så petnoga.
#3 - 15 februari 2006 12:32
okej då kanske jag bar behöver koppa i en halv timma om det e samma vatten istället för en timma om du förstår !?
#4 - 15 februari 2006 12:36
Jag koppar sällan in längre än tjugo minuter, fast det är klart, längre tid om det är stor skillnad i temp och ph.

ska man koppa in under lång tid kan man dra en tunn slang från karet man ska ha fisken i till en spann med vatten från gamla karet där man har fisken i. snör man av slangen så att den bara droppar kan man låta det stå så läge man vill. dock sjunker ju temperaturen i hinken, så det kan ju vara vettigt att sedan lägga den i en påse i vattnet en stund och sen släppa ut den.
#5 - 15 februari 2006 23:52
är ph och salt samma TROR jag inte du behöver koppa alls.
#6 - 16 februari 2006 13:26
okej det låter bra dte blir så jobbigt om man ska koppa varje gång man ska flytta en fisk!!











Annons