[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Den lilla är köpt som sista fisk i en zoo butik den andra i en annan butik som sista fisk men det stog samma namn på båda akvarierna i affären[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Då jag är helt ny inom detta område så tar jag för givet att står det en sak på ett akvarie så tar jag för givet att de kan sin sak och saluför det rätta art. [/FONT][/SIZE]
Tyvärr är det inte alltid så enkelt (hundraser har inte det problemet).
Det kan vara ett problem att plocka ihop ett par genom att köpa två fiskar på två olika ställen. Det gäller de flesta vildfångade fiskar och flera av de arter som odlas där det finns systerarter som är mycket lika. Handlarna är lika hjälplösa som kunderna i det här fallet om dom inte råkar vara specialister på just de aktuella fiskarna. Handlarna beställer fisk från grossisterna via listor med namn, men varken grossister eller handlare har mycket sällan den specialkompetens som krävs.
Om vi tar fallet
Corydoras. Det finns ca 150 olika
Corydoras-arter som anses giltiga idag. Till detta kommer kanske lika många som ännu inte hunnit få ett vetenskapligt namn ännu och där det
ofta inte finns någon skriftlig information att tillgå alls! För att göra saken ännu mer komplicerad kan vissa arter som har lite större geografisk utbredning ha en stor genetisk variation vilket gör att man betraktar det som en art, men att det egentligen är flera arter som ser identiska ut för den mänskliga betraktaren (det har man upptäckt när man studerar DNA).
Det finns knappast någon forskare i världen som med lätthet och 100%-ig säkerhet kan artbestämma alla dessa
Corydoras-arter, med mindre än att de vet exakt var i naturen de är insamlade. Då talar vi om döda djur som man kan hantera, studera under lupp, röntga etc. Levande djur är mycket svårare - ja i vissa fall i princip omöjliga.
Det finns akvarister och zoohandelsfolk som har lärt sig artbestämma fiskar på habitus (ungefär som fågelskådarna som talar om att de svarta fläcken på himlen är en ormvråk fastän dom inte ser hur fågeln ser ut - bara att den "gör och rör sig som en ormvråk brukar") men det förutsätter att facit när de lärde sig arterna var riktigt - och det är inte lika lätt när det gäller akvariefisk... Jag har emellertid stor respekt för dessa skickliga "amatör"-specialister - alla C-malar som har fått nummer är ofta goda arter som akvaristerna har upptäckt långt innan forskarna har gjort det (fast ibland blir det fel).
Jag vet inte om Jordbruksverkets förväntan att zoohandlare skall kunna artbestämma alla arter som säljs någonsin blev paragraf (jag läste bara lagtexten som förslag för många år sedan) men deras utredare insåg nog aldrig problemets vidd.
Naturen är häftig och otroligt komplicerad. När vi människor försöker förstå och beskriva den - stoppa in allt i fack. Då tappar vi en del av komplexiteten. Därför bjuder t ex akvariefisk alltid på överraskningar! Det blir aldrig tråkigt, men kanske oväntat svårt ibland. Som i det här fallet.