Kompisar till mina guppy?

#1 - 13 februari 2003 19:15
Jag har ett akvarium på 54 l med guppy och malar. Nu känner jag mig redo för att utöka familjen - med med vad? tacksam för förslag...<img src=extra_smiley_sing.gif border=0 align=middle>
#2 - 13 februari 2003 19:22
Neontetra kanske.
http://www.backtonature.org/akvarium/fisk.asp?NR=476

Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
#3 - 13 februari 2003 19:29
hej
platy, black molly eller nåt..
säg några fiskar du tycker e fina.

MVH Shpend
#4 - 13 februari 2003 19:58
hej!
platy finns i många fina färger,det vore kanske nåt?
Uffe
#5 - 14 februari 2003 17:38
Tackar för tipsen! Hur är det nu om det skulle bli tillökning - kan man använda sera sandtvättare vid vattenbyten eller ska man ta det lite lugnt ett tag tills ynglen växt på sig?! Räcker det att använda torrfoder enbart eller bör man ge något annat? Vitaminer? Ibland kan jag tycka att det är svårt att veta hur mycket mat man ska ge eftersom de alltid äter så glupskt. Det där med antal flingor är ju svårt eftersom flingorna delar på sig i burken.....Finns det något annat sätt att mäta? Mått? <img src=extra_smilie_guppy.gif border=0 align=middle>
#6 - 17 februari 2003 15:07
svärdbärare biter bort stjärten på hanarna. å dè e inte bra!<img src=extra_smiley_nonono.gif border=0 align=middle>
#7 - 17 februari 2003 16:32
Behöver inte anv. några speciella medel vid delvatten byten, bra om man kan byta 50 procent varje dag på ynglen.
Om du vill ha friska yngel måste du mata med omväxlande foder och även smått levande-foder typ artemia.
Eller monia(typ av vattenloppor) som man kan odla själv då har man ständig tillgång på levande foder som man kan odla till större djur för utfodring av vuxna fiskar.
Om du inte har tillgång till det så är stenbitsromm (naturell) ett utmärkt yngel och fiskfoder även finhackade eller rivna räkor.
Det är viktigt de första dagarna /veckornas foder avgör om du får friska starka djur.
Ang mäta fodret så ska ynglen alltid ha tillgång till foder ,mata 5-6 ggr per dag och det är därför de regelbundna delvattenbytena är viktiga
mvh
hans-göran

hgl
#8 - 3 mars 2003 21:00
Du skall INTE ta upp sanden å tvätta den när du gör vattenbyten. Sug bara upp skräpet med en hävert och fyll på med nytt vatten. OCh du vet väll om att du inte skall byta allt vatten på en gång?
#9 - 7 mars 2003 22:25
köp inte neontetror. mina neontetror äter bara upp mina yngel så jag har köpt javamossa så nu klarar iallafall några yngel sig.











Annons