Om du ställer en skål med flytande vatten på månen, börjar det koka mycket häftigt, nästan explosivt. Vid kokningen lämnar de molekyler som har högst energi (är varmast) vattnet, och vattnet kyls därigenom snabbt till frysning. Eftersom frysningen går så snabbt kommer det antagligen att finnas vattendroppar kvar i isen, och när de blir gas och expanderar kommer isen att spricka, kanske rentav "explodera" i bitar.
Isen som bildas är inte heller stabil, utan det kommer stadigt att avgå gas från isytan, och isen kommer snart att ha avdunstat (sublimerat).
Den is som finns i rymden (t.ex. på kometer och vid Mars poler) skyddas normalt av lager av stoft eller kemiska föreningar som hindrar isens avdunstning.
Så långt är jag säker.
Nästa grej är mer en kvalificerad gissning, för jag har faktiskt aldrig ens tänkt på den situationen, men om du värmer is i vacuum bör det bli gas utan att passera flytande, eftersom isen kyls av avdunstningen och aldrig når smältpunkten.
Det är på samma sätt som du inte kan värma vatten varmare än 100 grader vid normalt tryck pga att vattnet kyls av den gas som avges vid kokningen (molekyler som är varmare än 100 grader avgår som gas).
EDIT: Du kan dra parallel till hur det är med koldioxid. Vid normalt tryck finns koldioxid bara i fast form (kolsyreis) och som gas (koldioxid), och värmer du kolsyreis får du alltså koldioxid (gas). Först vid tryck högre än fem atmosfärer kan koldioxid anta flytande form.